Xhamia e Zagrebit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Qendra Islame dhe Xhamia e Zagrebit

Xhamia e Zagrebit (kroatisht: Zagrebačka džamija) është një xhami në qytetin e Zagrebit, njëkohësisht xhamia më e madhe në Kroaci. Shkolla e Mesme Islame "Dr. Ahmed Smajlović" dhe një qendër kulturore të veprojë brenda xhamisë. Ndërtimi filloi në vitin 1981[1] dhe përfundoi në vitin 1987.

Në vitin 1983, Emiri i Sharjahut, Sultan bin Mohamed Al-Qasimi, i cili i kishte dhuruar 2.5 milionë dollarë për ndërtimin e xhamisë, vizitoi Bashkësinë Islame në Zagreb.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Islamska zajednica u Hrvatskoj". web.archive.org. Marrë më 2014-08-25. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Literaturë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 45°47′29″V 16°00′41″L / 45.79139°V 16.01139°L / 45.79139; 16.01139