Islami në Kroaci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

IslamiKroaci erdhi nga Perandoria Osmane. Sot myslimanët përbëjnë rreth 1.5% të popullsisë së përgjithshme të Kroacisë[1]. Bashkësia Islame në Kroaci njihet zyrtarisht nga shteti.[2]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dhënat e regjistrimit të vitit 201 në Kroaci përfshijë regjistimin sipas grupeve etnike dhe fetare, që tregon numrin e përgjithshë të 62,977 myslimanëve (ose 1,47% e totalit të popullsisë) dhe janë të ndarë sipas grupeve etnike në vijim:[1]

Shiko hde[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]