Xhamu dhe Kashmiri (territori i bashkimit)

Coordinates: 33°30′N 75°00′E / 33.5°N 75.0°E / 33.5; 75.0
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhamu dhe Kashmiri
Rajoni i administruar nga India si territor i bashkimit[1][2]
Harta e rajonit të diskutueshëm të Kashmirit që tregon zonat e kontrollit nga India, Pakistani dhe Kina
Një hartë e rajonit të kontestuar të Kashmirit me dy zonat e administruara nga Indianët e paraqitur në ngjyrë bezhë[3][1][2]
Koordinatat: 33°30′N 75°00′E / 33.5°N 75.0°E / 33.5; 75.0
Administering countryIndia
Territor i bashkimit31 tetor 2019
KryeqytetiSrinagar (maj–tetor)
Xhamu (nëntor-prill)[4]
Rrethet20
Qeveria
 • TrupiQeveria e Xhamu dhe Kashmirit
 • Lieutenant GovernorManoj Sinha
 • Shef MinistrëBosh
 • LegjislaturaNjëkameral (114 ulëse)[5]
 • Njësia zgjedhore parlamentareRajya Sabha (4)
Lok Sabha (5)
 • Gjykata e LartëGjykata e Lartë e Xhamu dhe Kashmir dhe Ladakh
Sipërfaqja
 • Gjithsej42.241 km2 (16.309 sq mi)
Lartësia më e lartë7.135 m (23,409 ft)
Lartësia më e ulët247 m (810 ft)
Popullsia
 (2011)[7]
 • Gjithsej12.267.013
 • Dendësia029/km2 (075/sq mi)
Gjuhët
 • ZyrtareKashmiri, Dogri, Urdu, Hindi, Anglisht[8][9]
 • Të foluraPunxhabi, Dardik[10](Bateri,[11] Khowar,[12] Shina,[13] Pahari[14]), Bhadarwahi,[15] Burushaski,[16] dhe Goxhri
Zona kohoreUTC+05:30 (IST)
Kodi ISO 3166IN-JK
TargatJK
IZHNJ (2018)Increase 0.688 (Medium)
Faqja zyrtarewww.jk.gov.in

Xhamu dhe Kashmiri është një rajon i administruar nga India si një territor bashkimi[1] dhe që përbëhet nga pjesa jugore e rajonit më të madh të Kashmirit, i cili ka qenë objekt i një mosmarrëveshjeje midis Indisë dhe Pakistanit që nga viti 1947, dhe midis Indisë dhe Kinës që nga viti 1962.[3][17] Linja e Kontrollit ndan Xhamu dhe Kashmirin nga territoret e administruara nga Pakistani, Azad Kashmir dhe Gilgit-Baltistan në perëndim dhe veri. Shtrihet në veri të shteteve indiane të Himachal Pradesh dhe Punxhab dhe në perëndim të Ladakh, i cili gjithashtu është subjekt i mosmarrëveshjes si pjesë e Kashmirit dhe administrohet nga India si një territor bashkimi.[2]

Dispozitat për formimin e territorit të bashkimit të Xhamu dhe Kashmir u përfshinë në Aktin e Riorganizimit të Jammu dhe Kashmir, 2019, i cili u miratua nga të dyja dhomat e Parlamentit të Indisë në gusht 2019. Akti rikonstituoi ish shtetin e Xhamu dhe Kashmirit në dy territore bashkimi, Xhamu dhe Kashmir dhe Ladakh, me efekt nga 31 tetori 2019.

Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Xhamu dhe Kashmiri është një territor i diskutueshëm midis Indisë dhe Pakistanit. Xhamu dhe Kashmiri ka 42,241 km2 sipërfaqe të administruar nga India dhe 13,297 km2 zonë të kontrolluar nga Pakistani nën Azad Kashmir, e cila pretendohet nga India si pjesë e Xhamu dhe Kashmir.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c Akhtar, Rais; Kirk, William (22 mars 2021), "Jammu and Kashmir", Encyclopaedia Britannica (në anglisht), Encyclopædia Britannica, Inc., marrë më 2 prill 2022,  The union territory is part of the larger region of Kashmir, which has been the subject of dispute between India, Pakistan, and China since the partition of the subcontinent in 1947. ... The territory that India administered on its side of the line, which contained both Jammu (the seat of the Dogra dynasty) and the Vale of Kashmir, took on the name Jammu and Kashmir. However, both India and Pakistan have continued to claim the entire Kashmir region
 2. ^ a b c Briticannica, Eds Encycl. (1 mars 2021), "Ladakh", Encyclopaedia Britannica (në anglisht), Encyclopædia Britannica, Inc., marrë më 2 prill 2022,  Ladakh, large area of the northern and eastern Kashmir region, northwestern Indian subcontinent. Administratively, Ladakh is divided between Pakistan (northwest), as part of Gilgit-Baltistan, and India (southeast), as part of Ladakh union territory (until October 31, 2019, part of Jammu and Kashmir state); in addition, China administers portions of northeastern Ladakh.
 3. ^ a b (a) Encyclopaedia Britannia (red.), "Kashmir, region Indian subcontinent", Encyclopædia Britannica, marrë më 15 gusht 2019 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (subscription required) Quote: "Kashmir, region of the northwestern Indian subcontinent ... has been the subject of dispute between India and Pakistan since the partition of the Indian subcontinent in 1947. The northern and western portions are administered by Pakistan and comprise three areas: Azad Kashmir, Gilgit, and Baltistan, the last two being part of a territory called the Northern Areas. Administered by India are the southern and southeastern portions, which constitute the state of Jammu and Kashmir but are slated to be split into two union territories. China became active in the eastern area of Kashmir in the 1950s and has controlled the northeastern part of Ladakh (the easternmost portion of the region) since 1962.";
  (b) "Kashmir", Encyclopedia Americana, Scholastic Library Publishing, 2006, fq. 328, ISBN 978-0-7172-0139-6 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) C. E Bosworth, University of Manchester Quote: "KASHMIR, kash'mer, the northernmost region of the Indian subcontinent, administered partlv by India, partly by Pakistan, and partly by China. The region has been the subject of a bitter dispute between India and Pakistan since they became independent in 1947";
 4. ^ The Hindu Net Desk (8 maj 2017). "What is the Darbar Move in J&K all about?". The Hindu (në Indian English). Arkivuar nga origjinali më 10 nëntor 2017. Marrë më 23 shkurt 2019.
 5. ^ Shaswati Das. "Jammu and Kashmir transitions from a state into 2 federal units". livemint.com (në anglisht). Live Mint. Marrë më 30 qershor 2020. Jammu and Kashmir will also have its own legislative assembly, under which, according to the Act, the number of seats will go up to 114 from 87 currently, following a delimitation exercise.
 6. ^ Singh, Jogindar (1975). "Saser Kangri". The American Alpine Journal (AAJ): 67. Arkivuar nga origjinali më 14 shkurt 2019. Marrë më 14 shkurt 2019. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) pdf of original pages
 7. ^ Singh, Vijaita (29 shkurt 2020). "Only J&K will use 2011 Census for delimitation". The Hindu (në Indian English). Marrë më 6 nëntor 2020.
 8. ^ "The Jammu and Kashmir Official Languages Act, 2020" (PDF). The Gazette of India. 27 shtator 2020. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 19 tetor 2020. Marrë më 27 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Parliament passes JK Official Languages Bill, 2020". Rising Kashmir. 23 shtator 2020. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2020. Marrë më 23 shtator 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Aggarwal, J. C.; Agrawal, S. P. (1995). Modern History of Jammu and Kashmir: Ancient times to Shimla Agreement (në anglisht). Concept Publishing Company. ISBN 9788170225577. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2019. Marrë më 23 shkurt 2019.
 11. ^ Bateri (në anglisht).
 12. ^ Simons, Gary F.; Fennig, Charles D. (2017). Ethnologue: Languages of the World, Twentieth Edition (në anglisht). Dallas: SIL International.
 13. ^ Crane, Robert I. (1956). Area Handbook on Jammu and Kashmir State (në anglisht). University of Chicago for the Human Relations Area Files. fq. 179. Shina is the most eastern of these languages and in some of its dialects such as the Brokpa of Dah and Hanu and the dialect of Dras, it impinges upon the area of the Sino-Tibetan language family and has been affected by Tibetan with an overlay of words and idioms.
 14. ^ Khan, N. (6 gusht 2012). The Parchment of Kashmir: History, Society, and Polity (në anglisht). Springer. fq. 184. ISBN 9781137029584. Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2019. Marrë më 23 shkurt 2019.
 15. ^ Bhadrawahi (në anglisht). Marrë më 6 gusht 2019. {{cite encyclopedia}}: Parametri |website= është injoruar (Ndihmë!)
 16. ^ Pakistan's "Burushaski" Language Finds New Relatives (në anglisht). Marrë më 6 gusht 2019. {{cite encyclopedia}}: Parametri |website= është injoruar (Ndihmë!)
 17. ^ Osmańczyk, Edmund Jan (2003), Encyclopedia of the United Nations and International Agreements: G to M, Taylor & Francis, fq. 1191–, ISBN 978-0-415-93922-5 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Quote: "Jammu and Kashmir: Territory in northwestern India, subject to a dispute between India and Pakistan. It has borders with Pakistan and China."