Jump to content

Xhezair Zaganjori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhezair Zaganjori
Datëlindja: 9 Mars 1957
Vendlindja: Shkodër
Kombësia: Shqiptar
Profesioni: Gjyqtar
Edukimi: Fakultetiti i Drejtësisë
Universiteti i Tiranës
Vendi i punës: Gjykata e Lartë


Xhezair Zaganjori (lindur më 9 mars, 1957Shkodër) është një jurist shqiptar dhe ish-Kryetar i Gjykatës së Lartë të Republikës së Shqipërisë. Zaganjori u shkarkua nga detyra e gjyqtarit si pasojë e procesit të rivlerësimit kalimtar ("vetting") me vendim të Këshillit të Posaçëm të Apelimit.[1]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diplomuar në Fakultetin e Drejtësisë të Universitetit të Tiranës në vitin 1981.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]