Jump to content

Xiao Zhan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xiao Zhan
Xiao looks right in a black suit
Xiao Zhan in January 2020

Xiao Zhan (kinezçe, i lindur më 5 tetor 1991), i njohur gjithashtu si Sean Xiao, është një aktor dhe këngëtar Kinez. Xiao Zhan filloi karrierën e tij në industrinë e argëtimit kur mori pjesë në shfaqjen e mbijetesës së idhujve X-Fire dhe debutoi si anëtar i grupit kinez të djemve X Nine. Ai e filloi karrierën e tij të aktrimit në vitin 2016 dhe që atëherë kishte fituar vëmendje të gjerë për dramat e tij, duke përfshirë The Untamed (2019), Joy of Life (2019), The Wolf (2020), Douluo Continent (2021) dhe The Oath of Love (2022). Ai ka fituar shumë çmime dhe nominime për rolet e tij.

Si këngëtar, Xiao Zhan publikoi një këngë dixhitale "Spotlight" (光点) në fund të prillit te vitit 2020 dhe shiti mbi 25.48 milion kopje brenda 24 orëve nga publikimi. Ai vendosi Rekordin Botëror të Guinness për këngën dixhitale më të shitur në Kinë. Më 22 prill 2021, ai bëri debutimin e tij në skenë duke luajtur në versionin e Yang Hua të dramës tetë-orëshe të vlerësuar nga kritikët "如夢之夢" (Një ëndërr si një ëndërr) në Wuhan.

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xiao Zhan ka lindur më 5 tetor 1991, në Çongqing. Që nga fëmijëria, ai filloi të mësojë të pikturojë dhe të luajë violinë. Ai studioi në Akademinë Moderne Ndërkombëtare të Dizajnit të Artit në Universitetin e Teknologjisë dhe Biznesit Chongqing. Gjatë ditëve të universitetit ai ishte anëtar i komitetit letrar të klasës dhe i korit të shkollës.

Në vitin 2012, ai ngriti një studio fotografie me miqtë e tij dhe shërbeu si fotografi kryesor i tyre. Pas diplomimit në vitin 2014 dhe para debutimit, ai punoi si fotograf dhe dizajner grafik.[1] [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "专访|肖战:还没准备好做一名偶像". The Paper (në kinezisht). 11 shkurt 2016. Arkivuar nga origjinali më 20 shtator 2018. Marrë më 13 shtator 2018.
  2. ^ 肖战:我是暖男与小黑暗结合体 喜欢温婉居家型 [Xiao Zhan: I am a combination of a warm man and a little darkness, I like the gentle and homely style]. Tencent (në kinezisht). 29 janar 2016. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2019. Marrë më 2 korrik 2019.