Yeon Gaesomun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Yeon Gaesomun

Yeon Gaesomun[1] (603–666) ishte një diktator i fuqishëm ushtarak në ditët e rënies së Goguryeo,[2] i cili ishte një nga Tre Mbretëritë e Koresë së lashtë. Ai mbahet mend për rezistencat e tij të shumta të suksesshme në konfliktet ushtarake me dinastinë Tang nën perandorin Taizong dhe djalin e tij perandorin Gaozong.[2] Mosarritja e perandorit Taizong ndaj Yeon Gaesomun ishte humbja e vetme që pësoi në fushëbetejë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yeon Gaesomun lindi në familjen me ndikim dhe të shquar Yeon si djali i parë dhe më i vjetër i Yeon Taejo, kryeministri i Goguryeo gjatë mbretërimit të mbretit Pyeongwon dhe mbretit Yeongyang. Gjyshi i tij Yeon Ja-yu ishte gjithashtu një kryeministër.

Shumë pak dihet për ditët e hershme të Yeon Gaesomun, derisa ai u bë guvernatori perëndimor, ku mbikëqyri ndërtesën e Cheolli Jangseong, një rrjet i garnizoneve ushtarake për të mbrojtur Liaodong nga Tang.

Yeon Gaesomun kishte të paktën tre djem: Yeon Namsaeng, Yeon Namgeon dhe Yeon Namsan.

Rrëzimi i fronit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në dimrin e vitit 642, mbreti Yeongnyu ishte i shqetësuar për Yeon Gaesomun dhe komplotoi me zyrtarët e tij të tjerë për ta vrarë. Kur Yeon Gaesomun zbuloi komplotin, ai organizoi një banket të lezetshëm për të festuar ngritjen e tij në pozitën e Guvernatorit Lindor, në të cilin ishin të ftuar njëqind nga politikanët kundërshtarë të kombit. Yeon Gaesomun bëri pritë dhe vrau të gjithë njëqind politikanët e pranishëm, dhe më pas vazhdoi në pallat dhe vrau mbretin Yeongnyu. Sipas burimeve tradicionale kineze dhe koreane, njerëzit e Yeon Gaesomun shpërndanë kufomën e mbretit dhe e hodhën atë pa ceremoni të duhur.

Pasi vendosi mbretin Bojang, nipin e mbretit Yeongnyu, në fronin e Goguryeo, Yeon Gaesomun emëroi veten Dae Magniji (대막리지, 大莫離支, generalissimo) dhe mori kontrollin absolut de facto mbi çështjet e Goguryeo të shtetit deri në vdekjen e tij.[3]

Pushteti i Yeon Gaesomun erdhi si kulminacion i një lufte të gjatë pushteti midis atyre në qeveri që favorizuan tërheqjen ndaj dinastisë Tang dhe atyre që mbronin konfrontimin ushtarak; Yeon Gaesomun i përkiste prapambetësve. Historianët tradicionalë kinezë dhe koreanë supozuan se motivi i Yeon Gaseomun ishte thjesht etja e tij për pushtet, por shumë historianë modern koreanë pohojnë se motivi i tij ishte që Goguryeo të merrte një qëndrim më të ashpër kundër dinastisë Tang, në krahasim me Mbretin Yeongnyu i cili iu nënshtrua Tang për një paqësore marrëdhënie diplomatike. Roli i Yeon Gaesomun në vrasjen e mbretit Yeongnyu u mor si preteksti kryesor për pushtimin e dështuar Tang të vitit 645.

Luftërat me Kinën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seria e luftërave midis Goguryeo dhe dinastisë Tang përmbajnë disa nga ngjarjet më të rëndësishme në historinë antike të Azisë Verilindore, duke çuar në aleancën Tang-Silla, shkatërrimin përfundimtar të Goguryeo të fuqishëm dhe bashkimin e gadishullit korean nën kontrollin e Silla. Yeon Gaesomun ishte një protagonist qendror në këtë seri konfliktesh, si dhe shkaku kryesor i tij.

Në fillim të sundimit të tij, Yeon Gaesomun mori një qëndrim të shkurtër pajtues ndaj dinastisë Tang. Për shembull, ai mbështeti Taoizmin në kurriz të Budizmit, dhe për këtë qëllim në vitin 643, dërgoi emisarë në gjykatën Tang duke kërkuar hermitë taoiste, tetë prej tyre u sollën në Goguryeo. Ky gjest konsiderohet nga disa historianë si një përpjekje për të qetësuar Tang dhe për të blerë kohë për t'u përgatitur për pushtimin Tang Yeon mendoi pashmangshëm duke pasur parasysh ambiciet e tij për të aneksuar Silla.

Marrëdhëniet me Tang u përkeqësuan kur Goguryeo nisi pushtimet e reja të Silla. Në vitin 645, filloi konflikti i parë i luftës Goguryeo-Tang dhe akumenet ushtarake të përmendura të perandorit Taizong i mundësuan atij të pushtonte një numër fortesash të mëdha kufitare Goguryeo.

Përfundimisht, megjithatë, pushtimi i perandorit Taizong u prit me dy pengesa të mëdha. Së pari, ushtria e tij kryesore u stivua dhe u mashtrua për disa muaj në Kalanë e Ansi për shkak të rezistencës së komandantit të famshëm, Yang Manchun.[2][3] Së dyti, forca detare elitare që ai dërgoi për të marrë Pjonjangun, kryeqytetin e Goguryeo, u mund nga Yeon Gaesomun i cili, sipas Joseon Sanggosa, atëherë marshoi menjëherë legjionet e tij për të lehtësuar forcat e Yang Manchun në Kalanë e Ansi.

Perandori Taizong, i kapur midis ushtrisë së Yang Manchun në front dhe forcave të kundërsulmimit të Yeon Gaesomun që mbylleshin nga pas, si dhe duke vuajtur nga dimri i ashpër dhe furnizimet e ulëta të rrezikshme të ushqimit, u detyrua të tërhiqej drejt shtëpisë.[4] Para se të nisej, perandori Taizong la pas vetes 100 bulona të rrobave të mëndafshta, në respekt të Yang Manchun.[3] Tërheqja ishte e vështirë dhe shumë prej ushtarëve të tij vdiqën.[5] Perandori Taizong mbijetoi dhe e bëri atë përsëri në shtëpi, por fushata e tij kundër Goguryeo u mposht.[6] Sidoqoftë, ai arriti të shkaktojë viktima të mëdha në Goguryeo. Pas kthimit në shtëpi, Perandori Taizong themeloi tempullin Minzhong, tempullin më të vjetër në Pekin, për të përkujtuar ushtarët e tij që vdiqën në Goguryeo.[7][8][9][10] Ai pushtoi përsëri Goguryeo në vitin 647 dhe 648, por u mund të dy, dhe kështu nuk ishte në gjendje të realizonte ambicien e tij për të pushtuar Goguryeo në jetën e tij.[3]

Mposhtja e Goguryeo kishte qenë një obsesion me perandorin Taizong,[11] dhe pas vdekjes së tij në vitin 649, djali i tij perandori Gaozong vazhdoi ambicien e tij. Pasi aleanca Tang-Silla pushtoi Baekje, Perandori Gaozong pushtoi Goguryeo në 661 dhe 662 por u mposht çdo herë.[6][12] Një nga fitoret më të mëdha të Yeon Gaesomun erdhi në vitin 662, kur forcat e tij mposhtën gjeneralin Tang Pang Xiaotai (龐孝泰) në lumin Sasu (蛇 水, ndoshta lumi Botong), duke e vrarë atë dhe 13 djemtë e tij.[13][14] Gjenerali i Tang Su Dingfang (蘇 定 方), i cili ishte i dobishëm për të pushtuar Baekje, nuk ishte në gjendje të kapërcente mbrojtjet e Pjonjagut dhe u detyrua të tërhiqet për shkak të stuhive të dendura të dëborës. Me rritjen e trazirave të brendshme në Kinë, Tang u detyrua edhe një herë të tërhiqej.

Sidoqoftë, popullsia dhe ekonomia e Goguryeo u dëmtuan rëndë për shkak të viteve të gjata të luftës së vazhdueshme.[15] Yeon Gaesomun vdiq në vitin 666 nga një kauzë natyrore, dhe Goguryeo u hodh në kaos dhe u dobësua më tej nga një luftë radhazi midis djemve dhe vëllait të tij të vogël,[3][16] me djalin e tij të madh duke i mbrojtur Tang dhe vëllain e tij të vogël duke i mbrojtur Silla.[15] Tang ngriti një pushtim të freskët më 667, i ndihmuar nga Silla dhe mbrojtësi Yeon Namsaeng, dhe më në fund ishte në gjendje të pushtojë Goguryeo në 668.[15] Sidoqoftë, të paktën gjatë sundimit të Yeon Gaesomun, aleanca Tang-Silla nuk ishte në gjendje të nënshtronte Goguryeo.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data më e mundshme e vdekjes së Yeon Gaesomun është ajo e regjistruar në pllakën e varrit të djalit të tij të madh Yeon Namsaeng në vitin e njëzet e katërt të mbretërimit të mbretit Bojang (665). Sidoqoftë, Samguk sagi regjistron vitin si 666, dhe Nihon Shoki e jep vitin si vitin e njëzet e tretë të mbretërimit të mbretit Bojang (664).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Some Chinese and Korean sources stated that his surname was Yeongae (연개, 淵蓋) and personal name was Somun (소문, 蘇文), but the majority of sources suggest a one-syllable surname and a three-syllable personal name.
 2. ^ a b c Lee, Ki-Baik (1984). A New History of Korea. Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press. fq. 48. ISBN 067461576X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b c d e Kim, Jinwung. A History of Korea: From "Land of the Morning Calm" to States in Conflict (në anglisht). Indiana University Press. fq. 50–51. ISBN 0253000785. Marrë më 17 korrik 2016.
 4. ^ Sima, Guang (2015). Zizhi Tongjian. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Graff, David. Medieval Chinese Warfare 300-900 (në anglisht). Routledge. fq. 168. ISBN 9781134553532. Marrë më 2 nëntor 2016.
 6. ^ a b Injae, Lee; Miller, Owen; Jinhoon, Park; Hyun-Hae, Yi. Korean History in Maps (në anglisht). Cambridge University Press. fq. 29. ISBN 9781107098466. Marrë më 17 korrik 2016.
 7. ^ "Record of Restoring the Buddha Relic at Minzhong Temple". Museum of the Institute of History and Philology. Academia Sinica. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 9 shtator 2019. The Minzhong Temple is known today as the Fayuan Temple in Beijing. The temple was built by Emperor Li Shimin to mourn and salvage the lost souls in his failed attempt to conquer Goguryeo. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Haw, Stephen G. Beijing – A Concise History (në anglisht). Routledge. fq. 171. ISBN 9781134150335. Marrë më 2 nëntor 2016.
 9. ^ Perkins, Dorothy. Encyclopedia of China: History and Culture (në anglisht). Routledge. ISBN 9781135935696. Marrë më 2 nëntor 2016.
 10. ^ Jaivin, Linda. Beijing (në anglisht). Reaktion Books. ISBN 9781780233000. Marrë më 2 nëntor 2016.
 11. ^ Walker, Hugh Dyson. East Asia: A New History (në anglisht). AuthorHouse. fq. 161. ISBN 9781477265178. Marrë më 4 nëntor 2016.
 12. ^ Ring, Trudy; Watson, Noelle; Schellinger, Paul. Asia and Oceania: International Dictionary of Historic Places (në anglisht). Routledge. fq. 486. ISBN 9781136639791. Marrë më 16 korrik 2016.
 13. ^ 옆으로 읽는 동아시아 삼국지 1 (në koreanisht). EASTASIA. ISBN 9788962620726. Marrë më 5 nëntor 2016.
 14. ^ "통일기". 한국콘텐츠진흥원. Korea Creative Content Agency. Marrë më 5 nëntor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b c Lee, Ki-Baik (1984). A New History of Korea. Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press. fq. 67. ISBN 067461576X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Kim, Djun Kil. The History of Korea, 2nd Edition (në anglisht). ABC-CLIO. fq. 49. ISBN 9781610695824. Marrë më 17 korrik 2016.