Zani i zemrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Zani i zemrës është vëllim me përmbledhje poetike të rilindasit Filip Shiroka, botuar nga Dom Ndoc Nikaj në Tiranë më 1933.[1]

Subjekti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ribotime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1958 u ribotua nga shtëpia botuese shtetërore "Naim Frashëri" nën kujdesin e Vehbi Balës dhe Jup Kastratit, me një parathënie studimore Filip Shiroka dhe poezia e tij.[2] Më 1986 u ribotua sërish nga shtëpia botuese "Naim Frashëri" me parathënie nga Besa Vila. Më 2004 ky u ribotua varianti i 1986 nga shtëpia botuese "Toena" me parathënien e Vilës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Elsie, Robert (1997). "Histori e Letërsisë Shqiptare" (PDF). Dukagjini. Marrë më 8 mars 2018.
  2. ^ Hasani, Hasan (2003). L'Enciclopédie des écrivains Albanais 1501-2001. Faik Konica. fq. 426. ISBN 9789951060349.