Zdzisław Beksiński

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Zdzisław Beksiński (pronounced [ˈzd͡ʑiswaf bɛkˈɕiɲskʲi] ; 24 shkurt 1929 – 21 shkurt 2005) ishte një piktor, fotograf dhe skulptor polak, i specializuar në fushën e surrealizmit dystopik.

Beksiński i bëri pikturat dhe vizatimet e tij në atë që ai e quajti ose një mënyrë barok ose gotike. Krijimet e tij janë bërë kryesisht në dy periudha. Periudha e parë e punës përgjithësisht konsiderohet se përmban ngjyra ekspresioniste, me një stil të fortë "realizmi utopist" dhe arkitekturë surrealiste, si një skenar i fundit të botës . Periudha e dytë përmban një stil më abstrakt, me tiparet kryesore të formalizmit .

Beksiński u godit me thikë për vdekje në apartamentin e tij në Varshavë në shkurt 2005, nga një i njohur 19-vjeçar nga Wołomin, thuhet se ai refuzoi t'i jepte para adoleshentit.

Vizatim pa titull (1958)

Zdzisław Beksiński ka lindur në Sanok, Polonia jugore. Ai studioi arkitekturë në Politeknikun e Krakovit në vitin 1947, duke përfunduar studimet në vitin 1952. [1] Ai u kthye në Sanok në vitin 1955, duke punuar si mbikëqyrës i kantierit, por zbuloi se nuk i pëlqente. Gjatë kësaj periudhe, ai kishte një interes për fotografinë montazh, skulpturën dhe pikturën. Kur filloi për herë të parë të skulpturonte, ai shpesh përdorte materialet e kantierit të tij për mediumin e tij. Fotografia e tij e hershme ishte një pararendëse e pikturave të tij të mëvonshme, duke përshkruar shpesh rrudha të veçanta, peizazhe të shkreta dhe fytyra të gjalla në sipërfaqe të vrazhda. Pikturat e tij shpesh përshkruajnë ankthin, si fytyrat e grisura të kukullave, ose fytyrat e fshira ose të errësuar nga fashat e mbështjella rreth portretit. Fokusi i tij kryesor ishte piktura abstrakte, megjithëse duket se veprat e tij në vitet 1960 ishin të frymëzuara nga surrealizmi.

  1. ^ "Life and work". muzeum.sanok.pl. Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2022. Marrë më 2022-02-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)