Zenun Çoçaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Zenun Çoçaj lindi më 28 shkurt 1952 ne fshatin në Gjonaj, Prizren, Kosovë, ra dëshmor më 4 qershor të vitit 1999 në Gjonaj, ishte pjestar i UÇK-se ne brigadën 126 në zonën operative të Pashtrikut.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zenun Çoçaj lindi në një familje furrtarësh në fshatin Gjonaj në Has të Prizrenit. Ishte fëmija i katërt i prindërve Rrustem Çoçaj dhe Zarife (Kajdomçaj) Çoçaj. Shkollën fillore e përfundoi ne vendlindje, për të vazhduar më vonë Normalen në Mitrovicë. Më pas punoi për më se 13 vite si sekretar shkolle në Gjonaj.

Pas presionit të regjimit serb në mesin e vitetev 1990, ai iu nda shkollës për t'iu bashkuar UÇK-së. Më 4 qershor 1999 ra heroikisht. Sot shkolla e fshatit Gjonaj mban emrin "Zenun Çoçaj".

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]