Zgjedhjet presidenciale në Shqipëri, 2022

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zgjedhjet presidenciale të Shqipërisë, 2022
Shqipëria
2017 ←
16 maj 2022
23 maj 2022
30 maj 2022
4 qershor 2022

→ 2027

 


Partia I pavarur
Përqindja 95.12

President më parë

Ilir Meta
LSI

President më pas

Bajram Begaj
I pavarur

Zgjedhjet indirekte presidenciale janë mbajtur në Shqipëri nga data 16 maj 2022 deri më 4 qershor 2022. [1] [2] Ishin zgjedhjet e nënta presidenciale që nga viti 1991 dhe rënia e regjimit komunist.

Raundi i parë u mbajt më 16 maj 2022 dhe dështoi për shkak se të gjitha palët nuk arritën të bien dakord për një kandidat. [3] [4] Raundi i dytë dhe i tretë i mbajtur më 23 dhe 30 maj dështuan për të njëjtën arsye. [5] [6]

Bajram Begaj, shefi i 26-të i Shtabit të PërgjithshëmForcave të Armatosura të Shqipërisë, u zgjodh president në raundin e katërt, me 95,12% të votave. [7]

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidenti në detyrë i Shqipërisë, Ilir Meta, mori detyrën në 24 korrik 2017 dhe mandati i tij do të përfundonte më 24 korrik 2022. Mandati i ri presidencial do të fillojë në vitin 2022 dhe do të përfundojë më 24 korrik 2027.

Më 10 maj 2022, komitetet dhe drejtuesit e partive u mblodhën për të vendosur se kur Parlamenti do të mbajë raundin e parë të votimit. Ky takim shënoi fillimin zyrtar të procesit të përzgjedhjes, ku raundi i parë kërkohej brenda shtatë ditëve. [8] Kushtetuta thotë se zgjedhjet presidenciale duhet të mbahen jo më shumë se 60 ditë dhe jo më pak se 30 ditë para skadimit të mandatit të presidentit aktual.

Sistemi zgjedhor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidenti i Shqipërisë zgjidhet me votim të fshehtë dhe pa debat në Kuvendin e Shqipërisë. Një kandidat duhet të marrë vota nga tre të pestat e numrit të përgjithshëm të deputetëve për të fituar. Nëse në raundin e parë të votimit nuk arrihet shumica e nevojshme, brenda shtatë ditëve zhvillohet raundi i dytë. Nëse shumica ende nuk arrihet, një raund i tretë duhet të zhvillohet brenda një periudhe të mëtejshme prej shtatë ditësh. Nëse kërkohet, duhet të zhvillohen edhe dy raunde të tjera brenda shtatë ditëve, me shumicën e nevojshme për të fituar reduktuar në një shumicë absolute prej 50% +1 vota të numrit të përgjithshëm të deputetëve. Në raundin e pestë mbahen vetëm dy kandidatët kryesorë nga raundi i katërt. Nëse pas pesë raundeve të votimit asnjë kandidat nuk ka arritur shumicën e nevojshme të përcaktuar për çdo raund votimi, Parlamenti do të shpërndahet dhe zgjedhjet duhet të zhvillohen brenda 45 ditëve. [9] [10]

Kandidati zyrtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I shpallur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të Shqipërisë 2022 [14]
Kandidati Partia raundi i 1 raundi i 2-të raundi i 3-të raundi i 4-të
Votat % Votat % Votat % Votat %
bgcolor="#DCDCDC

" width="0.5px" |

Bajram Begaj I pavarur Asnjë kandidat Asnjë kandidat Asnjë kandidat 78 95,12
Kundër 4 4.88
Shumica e nevojshme [15] 84 vota 84 vota 84 vota 71 vota
Vota te vlefshme 82 98,80
E zbrazët dhe e pavlefshme 1 1.20
Total 83 100
Abstenim 57 40,71
Votues të regjistruar/pjesëmarrje 140 59,29

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Halla, Barbara (24 mars 2022). "Albania to elect new president in May". www.euractiv.com (në anglishte britanike). Marrë më 25 mars 2022.
 2. ^ "Balla: First round for election of new president to take place on May 16". Euronews Albania. 10 maj 2022. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2022. Marrë më 11 maj 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Halili, Eduart (16 maj 2022). "First Round for Electing New Albanian President Fails". Albanian Daily News. Marrë më 16 maj 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "First round of electing new president fails". Euronews Albania. 15 maj 2022. Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2022. Marrë më 16 maj 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Second Round to Elect New President Fails". ALBANIA DAILY NEWS (në anglisht). Marrë më 23 maj 2022..
 6. ^ "Third Round to Elect New President Fails". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Albania Elects Top General as Country's New President". VOA (në anglisht). Marrë më 2022-06-09.
 8. ^ "Parliament Kicks off Procedures for Election of Albanian President". 10 maj 2022. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2022. Marrë më 10 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "KUSHTETUTA E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË" (PDF). wipo.int. fq. Article 86.1.
 10. ^ "Albania's Constitution of 1998 with Amendments through 2012" (PDF). constituteproject.org. Marrë më 22 mars 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Media, Lexo al (2022-06-03). "Kush është Bajram Begaj, kandidati për President që nga mjek mori gradën gjeneral major (Profil)". www.lexo.al (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-06-03.
 12. ^ "Rama hap zarfin: Bajram Begaj kandidati i propozuar nga PS për president | JavaNews.al" (në anglishte amerikane). 2022-06-03. Marrë më 2022-06-03.
 13. ^ "PROFIL / Kush është Shefi i Shtabit që mund të bëhet President, Bajram Begaj mjeku i parë që u bë Gjeneral Major". Newsbomb Albania. 2022-06-03. Marrë më 2022-06-03.
 14. ^ "Bajram Begaj Elected President". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Three fifths of the registered voters in the three first rounds, absolute majority of registered voters in the fourth