Zhan Vigo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zhan Vigo

Jean Vigo
Vigo në vitet '30.
U lind në26 prill 1905
Paris, Francë
Vdiq5 tetor 1934
Paris, Francë
Profesioni
 • regjisor
 • skenar
 • producent
 • montazhier
 • shkrimtar
Vite aktiviteti1929-1934
Vepra të shquara
Lista e plotë

Zhan Vigo (frëngjisht: Jean Vigo) (Paris, 26 prill, 1905 - Paris, 5 tetor, 1934) ishte një regjisor francez. Nga shumë i konsideruar si një mjeshtër i kinemasë, pavarësisht jetës së tij të shkurtër. Për shkak të afërsisë së tij me poetë si Artur Rembo dhe Louis-Ferdinand Céline, Vigo ishte një artist i mallkuar.

Vigo ishte ndër regjisorët kryesorë të realizmit poetik.

Stili[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhan Vigo njihet për dy filma që do të ndikonin në zhvillimin e ardhshëm të kinemasë franceze dhe botërore, Zéro de conduct (1933) dhe L'Atalante (1934).

Më parë, ai kishte bërë gjithashtu Rreth Nice (1929), me protagonist Boris Kaufman, një film pa zë që shqyrton pabarazitë sociale të Nicesviteve 1920, si dhe La Natation par Jean Taris (1931), një studim elegant i notarit Zhan Taris.

Filmat e tij pas publikimit u përshkruan nga disa si jopatriotikë dhe u censuruan nga qeveria franceze. Si rezultat, L'Atalante u redaktua nga prodhuesit e saj dhe u publikua me titullin Lundra e kalimit (Le Chaland qui passe).Vetëm Zéro de conduite do të autorizohet për projeksion të ndezur më 15 shkurt 1946.

Zhan Vigo shkroi disa skenarë për projekte filmike të parealizuara:

 • Le Tennis (Tenis)
 • Anneaux (Unaza)
 • La Camargue (Kamargu)
 • le Métro (Metroja)
 • Lourdes (Lorda)
 • Au café (Në kafene)
 • Lignes de la main (Vijat e dorës)
 • Chauvinisme (Shovinizmi)

Ndër spektatorët e parë të filmave të tij është François Truffaut, i cili thotë se ia ka borxh shikimin.