Kopenhaga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kopenhagen)
Shko te: navigacion, kërko


Kopenhagen
København
Qytet
noform
Nga lart majtas: Pallati Christiansborg,Kisha prej mermeri, Kopshtet Tivoli dhe Sheshi qendror
Vendndodhja
Kopenhagen (Danimarka)
Kopenhagen
Administrimi
Shteti Flamuri Danimarka
Rajoni Hovedstaden
Statistika dhe Transporti
Lartësia 0-24 m (m.n.d.)
Themelimi 1167
Sipërfaqja 88.25 km2
 •  urbane 455.61 km2
 •  aglomerati 3,030 km2
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 1599
Prefiksi (45) 3
Koordinatat 55° 40′ 34″ Veri

12° 34′ 6″ Lindje

Demografia
Popullsia 541,559 banorë
 •  urbane 1,199,224 banorë
 •  aglomerati 1,918,062 banorë
Dendësia 6,136.6 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.kk.dk
Gråbrødretorv, qendra e Kopenhagës
Kopenhaga, Pallati i Operave
Kopenhagë: Teatri mbretëror

Kopenhaga është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Danimarkës, me një popullsi urbane prej 1.199.224 (2011) dhe një popullsi prej 1.914.865 metropolitane (2011). Kopenhagë është vendosur në ishujt e Zelandës së dhe Amager.

E parë e dokumentuar në shekullin e 11, në Kopenhagë u bë kryeqyteti i Danimarkës në fillim të shekullit të 15. Gjatë shekullit të 17, nën sundimin e krishterë IV, ajo u bë një qendër të rëndësishme rajonale. Me përfundimin e urës transnacional Oresund në vitin 2000, Kopenhagen është bërë qendra e Qarkut gjithnjë e integruese Oresund. Në kuadër të këtij rajoni, Kopenhagë dhe në qytetin suedez Malmö janë në rritje e në një zonë të kombinuar metropolitane.

Kopenhaga është një qendër e madhe rajonale e kulturës, biznesit, mediat, dhe shkencës, siç tregohet nga sondazhet të ndryshme ndërkombëtare dhe renditjen (shih renditjen ndërkombëtare më poshtë). Jeta Shkenca, teknologjia e informacionit dhe të anijeve janë sektorë të rëndësishëm dhe të kërkimit dhe zhvillimit luan një rol të madh në ekonominë e qytetit. Vendndodhja e saj strategjik dhe infrastrukturë të shkëlqyer me aeroportin më të madh në Skandinavi vendosur 14 minuta me tren larg qendrës së qytetit, kanë bërë atë një qendër rajonale dhe një vend popullor për shtabin rajonal dhe konventat.

Kopenhaga ka qenë vazhdimisht e njohur si një nga qytetet me cilësinë më të mirë të jetës. Ajo konsiderohet gjithashtu një nga qytetet më miqësore për mjedisin në botë. E ujit në port e brendshme është aq e pastër që mund të lahesh në të, dhe 36% e të gjithë qytetarëve të udhëtojnë për të punuar me biçikletë. Çdo ditë ata cikël një kombinuar 1.2 milion km.

Që nga ana e mijëvjeçarit, Kopenhaga ka parë një zhvillim të fortë urbane dhe kulturore dhe ka qenë përshkruar si një qytet bum. Kjo është pjesërisht për shkak të investimeve masive në objekte kulturore, si dhe infrastrukturë dhe një valë të re të designers suksesshme, chefs dhe arkitektë. Si e 2010, Kopenhagen është renditur si qyteti më i shtrenjtë 10 në botë sipas revistës Forbes.

Pak Histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Kopenhaga ka qenë tradicionalisht datë të ndërtimit Peshkopi Absalon e një kështjellë në ishullin e vogël të Slotsholmen në 1167 ku Pallatin Christiansborg qëndron sot. Gjen e fundit arkeologjike tregojnë se në shekullin e 11-të, Kopenhaga ishte rritur tashmë në një qytet të vogël me një pasuri të madhe, një kishë, një treg, të paktën dy puse dhe banesat e shumë më të vogla shpërndarë në një zonë mjaft të gjerë. Shumë historianë besojnë se qytetit daton në moshën e vonë Viking, dhe u themelua ndoshta nga Sweyn I Forkbeard. Nga mesi i shekullit të 12-të ajo u rrit në rëndësi, pasi vijnë në posedim Absolon-së, të cilët të fortifikuar që në 1167, vit tradicionalisht që shënon themelimin e Kopenhagës. port të shkëlqyera të inkurajuar rritjen e Kopenhagës, derisa ajo u bë një qendër e rëndësishme e tregtisë. Megjithatë ajo nuk u bë kryeqyteti i vendit deri në mesin e shekullit të 15, dhe kryepeshkopi ende e ka vendbanimin në Roskilde.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kopenhaga është qendra ekonomike dhe financiare të Danimarkës dhe të biznesit të fortë dhe qendra ekonomike në rajon skandinave-Baltik. Në vitin 2008, në Kopenhagë u rendit e 4 nga Financial Times Magazine në pronësi të IHD në listën e tyre të Top Qyteteve 50 Evropian të ardhmen, pasi në Londër, Paris dhe Berlin. Në 2006/07 FDI Magazine emrin e Kopenhagës skandinave qytetit të ardhmen dhe në 2004/05 Kopenhagë u emërua Evropës Veriore të qytetit të ardhmen përpara e qyteteve të tjera nga Skandinavia, Britania e Madhe, Irlandë dhe e Beneluksit. Në Qendrat 2008 në botë e Tregtisë Index, botuar nga MasterCard, Kopenhagë u rendit e 14 në botë dhe 1 në Skandinavi. Kopenhaga është një nga qytetet në Evropën Perëndimore tërheqjen e selisë rajonale dhe më qendrat e shpërndarjes. Në mesin e kompanive ndërkombëtare që kanë zgjedhur për të gjetur selitë e tyre rajonale në Kopenhagë është Microsoft. Nuk janë 2.100 kompani të huaja të vendosura në zonën e Kopenhagës, të cilat përafërsisht. 500 janë zyrat e skandinave kokë, që përfaqësojnë një gamë të gjerë të industrive.

Kopenhaga ka një ekonomi të orientuar shërbim. Një sektor i rëndësishëm është shkencë e jetës dhe të kërkimit dhe zhvillimit luan një rol të madh në ekonominë e qytetit. Të gjithë Oresund Rajoni është i në bashkëpunim me Suedinë duke u mbështetur si Medicon Valley. Kompanitë e mëdha daneze Biotech si Novo Nordisk dhe LUNDBECK, dy prej të cilave janë ndër 50 kompanitë më të mëdha farmaceutike dhe Biotech në Botë, janë të vendosura në zonën më të madhe të Kopenhagës. Rajon edhe krenohet me e madhe IT-grumbull në Skandinavi me rreth 100.000 të punësuar dhe të qytetit të Kopenhagës është shtëpia më e madhe qendër të LG-së kërkimore jashtë Finlandës. Anijeve është edhe një biznes të importit me Maersk, kompania më e madhe në botë e transportit detar, që ka selinë e tyre botërore në Kopenhagë.

Disa kompani ndërkombëtare kanë vendosur selitë e tyre rajonale në Kopenhagë, për shembull, Microsoft. Mærsk, i madh në botë anijeve enë kompani, ka selinë e tyre botërore në Kopenhagë. Një numër i konsiderueshëm i farmaceutike daneze të tilla si Novo Nordisk, Ferring Farmaceutikë dhe Bavarian nordike gjithashtu veprojnë në këtë zonë, që ka vendosur selinë e tyre në ose në afërsi të Kopenhagës.

Kopenhaga ka disa nga rrogat më të larta bruto në botë. Taksat e larta do të thotë se pagat janë reduktuar, pas zbritjes të detyrueshme. Një skemë e dobishme studiues me taksimit të ulët të specialistëve të huaj ka bërë Danimarkë një vend tërheqës për të huaj të punës për të zgjidhur. Kopenhaga është megjithatë edhe ndër qytetet më të shtrenjta në Evropë.

Transporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Më e madhe Zona e Kopenhagës ka një infrastrukturë shumë të vendosur mirë të transportit duke e bërë atë një qendër në pjesën veriore të Evropës.

Kopenhaga ka një rrjet i madh i pagesave pa autostrada dhe rrugët publike lidhjen e komunave të ndryshme të qytetit së bashku dhe në pjesën veriore të Evropës. Si në shumë qytete të tjera në trafik Evropë është në rritje në Kopenhagë. Rrugët që çojnë në qendër të qytetit kanë ngarrkesa të mëdha gjatë orëve të pikut.

Porti i Kopenhagës ka humbur rëndësinë e tij në masë të madhe industriale. Në vitin 2001, porti i Kopenhagës u bashkua me portin e Malmös për të krijuar portin Kopenhagë-Malmö. Ajo ka disa funksione, më e rëndësishme është si një destinacion i madh i lundrimit. Në 2007 një rekord të 286 anijet turistike me 420.000 pasagjerë lundrim vizitoi Kopenhagën. 120 prej këtyre anijeve ose ka filluar ose i dha fund lundrimit në Kopenhagë. Në 2008 këto shifra u rrit më tej për të 310 anijet e lundrimit dhe 560.000 pasagjerë. Si rezultat i rritjes në objektet e industrisë turistike janë duke u zgjeruar dhe përmirësuar. Në Awards Travel Botërore në 2008, porti i Kopenhagës u emërua destinacion udhëtimi numër një në Evropë, për të pestin vit me rradhë.

Kopenhaga është në shërbim të linjave të trageteve në Oslo në Norvegji (i quajtur "Oslobåden") me një lidhje të përditshme dhe të Świnoujście në Poloni (i quajtur "Polensfærgerne") me pesë lidhjet javore.

Kopenhaga ka katër linja e waterbuses, i njohur si Autobusët Harbour Kopenhagë, duke shërbyer me ujë dhjetë ndalesa autobusi, katër në anën-Amager dhe gjashtë në anën-Zelanda e portit, nga Sluseholmen në Jug të Holmen në Veri.

Aeroporti i Kopenhagës është më i madhi në Skandinavi dhe i 17-ti për nga madhësia në Evropë. E vendosur në Kastrup, në ishullin e Amager, ajo ka lidhje të efektshme me qendrën e qytetit. Kongens Nytorv ndodhet rreth 15 minuta udhëtim ose 4-6 minuta (metro) nga aeroporti, ndërkaq stacioni qendror i trenave është jo më larg se 12 minuta udhëtim. Vendndodhja e bën aeroportin të rëndësishëm për pjesët e mëdha të Suedisë jugore. Nëpërmjet urës mbi Øresund trenat lidhen me Malmön. Udhëtimi deri në Malmön jugore zgjat 14 minuta, ndërkaq udhëtimi deri në stacionin qendror të trenave në Malmö zgjat rreth 22 minuta.

Binjakëzime[redakto | redakto tekstin burimor]

Distriktet zyrate Hapsirat e tjera
 • Indre By
 • Christianshavn
 • Østerbro
 • Vesterbro/Kongens Enghave
 • Vesterbro
 • Kongens Enghave
 • Nørrebro
 • Valby
 • Vanløse
 • Brønshøj-Husum
 • Bispebjerg
 • Amager Øst
 • Amager Vest
 • Sundbyvester
 • Vestamager
 • Slotsholmen
 • Frederiksstaden
 • Islands Brygge
 • Holmen
 • Freetown Christiania
 • Carlsberg
 • Sluseholmen
 • Amagerbro
 • Ørestad
 • Nordhavnen
 • Bellahøj
 • Brønshøj
 • Ryparken
 • Vigerslev

Lidhjet e jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]