Liverpool FC

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Klubi Futbollistik Liverpool F.C. është nga qyteti i Liverpool-it në pjesën veri-perëndimore të Anglisë. Stadiumi i tyre quhet Anfiled po tani janë duke kërkuar të marrin leje për ndërtimin e një stadiumi të ri 200 metra larg. Ata luajnë në Premier Ligën Angleze (Premier League) dhe janë klubi më i suksesshëm në futbollin anglez. Liverpooli ka fituar tetëmbëdhjetë tituj të Divizionit të Parë, shtatë FA Kupa, shtatë Kupa të Ligës, pesë Kupa Evropiane, dhe tri kupa. Liverpooli është gjithashtu anëtar i grupit G-14 që drejton klubet Evropiane të futbollit.

Historiku[redakto | redakto tekstin burimor]

Eshte nje nder klubet me te njohura angleze dhe me me se shumti tituj te fituara. Gjithashtu njihet dhe si klubi me tifozet me te flakt ne Angli dhe gjithsesi ne Evrope e ne bote,te cilet jane nje shembull i mire per te gjithe tifozet e futbollit qe ardhurojne skuadrat e tyre te zemres. Ne te gjitha koherat ka pasur lojtare te shumte kualitativ qe ka edhe sot yje te futbollit. Poashtu Liverpool njihet per kthim te shpejt ne rezultat nese eshte duke pesuar kjo tregohet mjaft qarte ne finalen e 2005 kunder skuadres italjane te AC MILAN.Me nje fjale e perfshijme si klubi me i sukseshem ne historine e futbollit anglez dhe europian.Gjithashtu Liverpool eshte nje klub mjaft social ku i vjen n ndihme cdo njeriu.Duhet permenduar dhe nje fakt mjafte te rendesishem per akademine e ktij ekipi e cila momentalisht gjendet e 3 ne europe per talentet qe ajo nxjerr pas ekipeve si ajax amsterdam e dortmund ne gjermani.

Garimet[redakto | redakto tekstin burimor]

UEFA Liga e Kampionëve[redakto | redakto tekstin burimor]

Liverpool FC ka një traditë shumë të mirë në finalet e UEFA Ligës së Kampionëve ku nga gjashtë (7) finale ka arritur pesë (5) fitore.

UEFA Liga e Kampionëve Evropian pjesmarrja në ndeshjen finale
Sezoni Fituesi Rezultsti I Dyti Nikoqiri
2004/05
Detajet
Flag of England.svg Anglia
Liverpool FC
3 - 3
3-2 koha shtesë + penalti
Flag of Italy.svg Italia
A.C. Milan
Atatürk Olympic Stadium,
Stambolli Flag of Turkey.svg
1984/85
Detajet
Flag of Italy.svg Italia
Juventus FC
1 - 0
(shih: Heysel tragjedia)
Flag of England.svg Anglia
Liverpool FC
Heysel Stadium,
Brussels Flag of Belgium.svg
1983/84
Detajet
Flag of England.svg Anglia
Liverpool FC
1 - 1 aet, 4-2 penalti Flag of Italy.svg Italia
AS Roma
Stadio Olimpico,
Rome Flag of Italy.svg
1980/81
Detajet
Flag of England.svg Anglia
Liverpool FC
1 - 0 Flag of Spain.svg Spanja
Real Madrid CF
Parc des Princes,
Paris Flag of France.svg
1977/78
Detajet
Flag of England.svg Anglia
Liverpool FC
1 - 0 Flag of Belgium.svg Belgjika
Club Brugge KV
Wembley Stadium,
London Flag of England.svg
1976/77
Detajet
Flag of England.svg Anglia
Liverpool FC
3 - 1 Flag of Germany.svg Gjermania
VfL Borussia Mönchengladbach
Stadio Olimpico,
Rome Flag of Italy.svg
Gjithashtu ky ekip ka edhe dy arritje vetëm gjer në gjysëm finale në sezonin 1964/65 dhe 2006/07 (garimet janë akoma në zhvillim)

Uefa cup[redakto | redakto tekstin burimor]

Sezoni Fituesi Rezultati Vendi i dytë
1972-73 Flag of England.svg Liverpool FC 3-2 Flag of Germany.svg B. Mönchengladbach
1975-76 Flag of England.svg Liverpool FC 4-3 Flag of Belgium.svg Club Brugge
2000-01 Flag of England.svg Liverpool FC 5-4 Flag of Spain.svg Deportivo Alavés

Ekipi aktual[redakto | redakto tekstin burimor]

Redaktuar më 19 korrik 2014 [3]

Numri Pozicioni Emri i lojtarit
1 Flag of Australia.svg Pt Brad Jones
2 Flag of England.svg Mb Glen Johnson
3 Flag of Spain.svg Mb José Enrique
4 Flag of Côte d'Ivoire.svg Mb Kolo Touré
5 Flag of Denmark.svg Mb Daniel Agger (Zëvendës–Kapiten)
8 Flag of England.svg Mf Steven Gerrard (Kapiten)
10 Flag of Brazil.svg Mf Philippe Coutinho
11 Flag of Morocco.svg Mf Oussama Assaidi
14 Flag of England.svg Mf Jordan Henderson
15 Flag of England.svg Sm Daniel Sturridge
16 Flag of Uruguay.svg Mb Sebastián Coates
17 Flag of France.svg Mb Mamadou Sakho
20 Flag of England.svg Mf Adam Lallana
21 Flag of Brazil.svg Mf Lucas Leiva
22 Flag of Belgium.svg Pt Simon Mignolet
23 Flag of Germany.svg Mf Emre Can
24 Flag of Wales.svg Mf Joe Allen
25 Flag of Spain.svg Pt Pepe Reina
26 Flag of Portugal.svg Mb Tiago Ilori
29 Flag of Italy.svg Sm Fabio Borini
30 Flag of Spain.svg Mf Suso
31 Flag of England.svg Mf Raheem Sterling
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
33 Flag of England.svg Mf Jordon Ibe
34 Flag of England.svg Mb Martin Kelly
35 Flag of England.svg Mf Conor Coady
36 Flag of Germany.svg Sm Samed Yeşil
37 Flag of Slovakia.svg Mb Martin Škrtel
38 Flag of England.svg Mb Jon Flanagan
40 Flag of Hungary.svg Sm Krisztián Adorján
43 Ulster banner.svg Mb Ryan McLaughlin
44 Flag of England.svg Mb Brad Smith
45 Flag of England.svg Mf Adam Phillips
46 Flag of England.svg Mf Jordan Rossiter
47 Flag of England.svg Mb Andre Wisdom
48 Flag of England.svg Sm Jerome Sinclair
49 Flag of England.svg Mb Jack Robinson
50 Flag of England.svg Mf Cameron Brannagan
51 Flag of England.svg Mb Lloyd Jones
52 Flag of Wales.svg Pt Danny Ward
53 Flag of Portugal.svg Mf João Carlos Teixeira
54 Flag of Sweden.svg Mf Kevin Stewart
54 Flag of England.svg Mb Cameron Brannagan
Flag of England.svg Sm Rickie Lambert
Flag of Serbia.svg Mf Lazar Marković

Historia e menaxherëve të Liverpoolit[redakto | redakto tekstin burimor]

Liverpool gjatë historisë së klubit ka pasur gjithsej 19 menaxhera.Karakteristikë e menaxherëve të Liverpoolit është se deri me datë 16 korrik 1998 nuk ka pasur menaxherë të ndonjë shteti tjetër përveq shteteve të Britanisë së madhe.Ish Menaxheri i Liverpoolit Bill Shanklly kosiderohet një legjendë e Liverpoolit prandaj në shenjë nderimi të tij ,në qytetin e Liverpoolit ekziston një statujë për Bill Shankllyn

Emri Kombësia Prej Deri Lojë Fitore Barazime Humbje  % E Fitoreve
W.E Barclay dhe Mc Kenna Flag of England.svg Anglia dhe Flag of Ireland.svg Irlanda 15 Shkurt 1892 16 Gusht 1896 131 80 20 31 61.07%
Tom Watson Flag of England.svg Anglia 17 Gusht 1896 6 Maj 1915 742 329 141 272 44.34%
Dadid Ashworth Flag of England.svg Anglia 18 Dhjetor 1919 12 Shkurt 1923 138 70 40 28 50.72%
Matt Mc Queen Flag of Scotland.svg Skocia 13 Shkurt 1923 15 Shkurt 1928 229 93 60 76 40.61%
George Patterson Flag of England.svg Anglia 07 Mars 1928 06 Gusht 1936 366 137 85 144 37.43%
George Kay Flag of England.svg Anglia 06 Gusht 1936 Janar 1951 357 142 93 122 39.78%
Dan Welsh Flag of England.svg Anglia 23 Mars 1951 4 Maj 1956 232 81 58 93 34.91%
Phil Taylor Flag of England.svg Anglia Maj 1956 17 Nëntor 1959 150 76 32 42 50.67%
Bill Shanklly Flag of Scotland.svg Skocia 1 Dhjetor 1959 12 Korrik 1974 783 407 198 178 51.98%
Bob Paisley Flag of England.svg Anglia 26 Gusht 1974 01 Korrik 1983 535 307 132 96 57.38%
Joe Fagan Flag of England.svg Anglia 01 Korrik 1983 28 Maj 1985 131 70 37 24 53.44%
Kenny Dalglish Flag of Scotland.svg Skocia 30 Maj 1985 21 Shkurt 1991 307 187 78 42 60.91%
Ronnie Moran Flag of England.svg Anglia 22 Shkurt 1991 15 Prill 1991 10 4 1 5 40.00%
Graeme Souness Flag of Scotland.svg Skocia 16 Prill 1991 28 Janar 1994 157 65 47 45 41.40%
Roy Evans Flag of England.svg Anglia 31 Janar 1994 12 Nëntor 1998 244 123 63 58 50.41%
Gerard Houllier Flag of France.svg Franca 16 Korrik 1998 24 Maj 2004 325 165 81 79 55.43%
Rafael Benitez Flag of Spain.svg Spanja 16 Qershor 2004 03 Qershor 2010 350 194 77 79 55.43%
Roy Hodgson Flag of England.svg Anglia 1 Korrik 2010 8 Janar 2011 31 13 9 9 25.00 %
Kenny Dalglish Flag of Scotland.svg Skocia 8 Janar 2011 Qershor 2012 0 0 0 0
Brendan Rodgers Flag of England.svg Anglia Qershor 2012 Prezent 76 38 18 20 46.30 %

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Happy birthday LFC? Not quite yet.... Liverpool F.C. Vizituar në 16 Mars. „Liverpool F.C. ka luajtur më 3 Qershor 1892. Ka lindur në shtëpinë e John Houlding në Anfield Road, ai dhe shokë e tij më të ngushtë lanë Everton FC, duke formuar një klub të ri.“
  2. ^ Premier League Handbook Season 2013/14 (PDF). Premier League. Vizituar në 17 Gusht 2013.
  3. ^ Skuadra e parë. Liverpool F.C.. Vizituar në 1 Shtator 2010.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]