Ohri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Ohri
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Koordinatat 41°07.01N & 20°48.06E
Popullsia
-dendësia
55.749 banorë
142,97 banorë/km²
Sipërfaqja 392 km²
Administrata
Shteti Maqedonia
Rrethi Ohri
Adresa e kuvendit Dimitar Vlahov 57 Ohrid
Kodi Postar 6000
Prefiksi telefonik 046
Faqe zyrtare KK Ohri
Politika
Kryetar i Bashkisë Aleksandër Petreski
Partia udhëheqëse SDSM
Komunikacioni
Targa e automjeteve OH
Aeroporti Aeroporti i Ohrit
IATA-Code:OHD
10 km nga qendra e Ohrit
redaktoni kutinë
Qyteti i vjetër

Ohri, (pa shq. Ohër,maqedonisht: Охрид), është qytet i cili ndodhet në pjesën jug-perendimore të Maqedonisë pranë liqenit me të njëjtin emër dhe ka diku rreth 50 000 banorë.

Pak histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Ohri është ndërtuar nga ilirët, më drejt enkelejtë, që banonin ne këtë rajon. Ne vitin 1462 Skënderbeu me ushtrine tij zoteronte edhe Ohrin si qytet.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ohri ka 42.033 banorë (2002), prej tyre 80,39 % ose 33.791 Maqedonas dhe 7,02 % ose 2.959 Shqiptarë.[1]

Shiko dhe këtu[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]


Të dhënat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Volkszählung in Mazedonien 2002