Shën Ambrozi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Sh. Ambrozi. 340 - 397. Mozaik në bazilikën e Sh.Ambrozit, Milano.

Ambrozi i Milanos (nga katolikët shqiptarë njihet më mirë me emrin Shna Brozi) ose Aurelio Ambrogjo (Trier, 339 - Milano, 4 prill, 397) ishte politikan romak dhe më vonë ipeshkv i Milanos (asokohe Mediolanum), si dhe një prej ipeshkve më të shquar të kishës të qindvjeçarit të IV. Rradhitet së bashku me Shën Agostinin, Shën Jeronimin dhe Gregorin e I si një ndër katër doktorët e kishës së perëndimit të historisë së lashtë kishtare. Ai nderohet si shenjt nga kisha katolike. Sh. Ambrozi së bashku me Shën Karlo Borromeon është shenjt mbrojtës i qytetit të Milanos, ku ndodhet edhe bazilika kushtuar atij, e cila para ndërtimit të katedrales së Milanos ishte katedrale.

Jeta[redakto | redakto tekstin burimor]

Teologjia[redakto | redakto tekstin burimor]

Veprat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]