Álvaro García Linera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

[[Datei:AlvaroGarciaLinera.jpg|220px|thumb|Álvaro García Linera Photo:Marcello Casal Jr/ABr]]

Álvaro Marcelo García Linera (* 19 tetor 1962) është një politikan dhe sociolog bolivian und Sociologe. Ne vitin 2005 ai u zgjodh ne krah te Evo Morales si zevendes president. Te dy janë anëtare te Movimiento al Socialismo.

I lindur në Cochabamba ndoqi Colegio San Agustín. Me pas studioi ne Universidad Nacional Autónoma de México ne Mexiko-Stadt dhe u be Matematikan.

Pas kthimit të tij në Bolivi, ai u përpoq për të zbatuar disa nga bindjet e tij socialiste në praktikë dhe u bashkua me "Ayllus Rojos", një grup prej eksperimental, i frymëzuara nga marksizmi i komuniteteve Indigjene në veriperëndim te Bolivisë. Kur kjo përpjekje dështoi, García Linera vendosi për një angazhim radikal. An der Seite von Felipe Quispe engagierte er sich in der Guerilla Ejército Guerrillero Túpac Katari (EGTK).

„Gemeinsam mit anderen Mitgliedern des EGTK, unter anderem Felipe Quispe, wurde García Linera 1992 verhaftet. Ohne Prozess und Richterspruch verbrachte er fünf Jahre im Gefängnis. Die Zeit nutzte er, um zu lesen, Soziologie zu studieren und Bücher zu schreiben. Nachdem er aus dem Gefängnis entlassen wurde, begann er, als Dozent für Soziologie, Politikwissenschaften und Kommunikationswissenschaften an verschiedenen Universitäten Boliviens zu arbeiten. Er ist Mitbegründer der Gruppe Comuna, die mit ihren Schriften die Entwicklung der sozialen Bewegungen Boliviens begleitet hat.“[1]

Libra, ligjerata dhe artikuj te Álvaro García Linera[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

Referenca[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Wencke Dittmann (Gabim Lua: bad argument #2 to 'formatDate' (not a valid timestamp).). "García Linera, Álvaro". Quetzal. Arkivuar nga origjinaliGabim Lua: bad argument #2 to 'formatDate' (not a valid timestamp).. Marrë më Gabim Lua: bad argument #2 to 'formatDate' (not a valid timestamp)..  Një parametër i panjohur |month= është injoruar (ndihmë); Shiko vlerat e datave në: |accessdate=, |date=, |archivedate= (ndihmë)

Weblinks[redakto | përpunoni burim]


Stampa:SORTIERUNG:Garcia Linera, Alvaro