Jump to content

Çeliqi

Coordinates: 44°43′N 18°49′E / 44.717°N 18.817°E / 44.717; 18.817
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Çeliqi (Čelić) është një komunë e vendosur në pjesën veri lindore të Bosnjës dhe Hercegovinës. Ajo është pjesë e Kantonit te TuzlësFederatës së Bosnje dhe Hercegovinës. Çeliqi ishte pjesë e komunës Lopare para luftës në Bosnjë dhe Hercegovinë. Pjesa e komunës që ishte e kontrolluar nga Ushtria e Republikës së Bosnje dhe Hercegovinës krijoi komunen e Çeliqit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna ka një sipërfaqe prej 132 km2 (51 sq mi) me një popullsi prej 12,000banore. Ajo është e vendosur në kodrat e Majevicas. Çeliqi kufizohetr me komunat: Srebrenik, Tuzla, Lopare (RS) si dhe Distriktin Brčko.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

44°43′N 18°49′E / 44.717°N 18.817°E / 44.717; 18.817