Çimka e shtratit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Çimka e shtratit
Cimex lectularius
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Nënrendi:
Infrarendi:
Superfamilja:
Familja:
Latreille, 1802
Nënfamiljet, gjinia dhe speciet
Nënfamilja Cacodminae
Nënfamilja Latrocimicinae

Çimka e shtratit (la:Cimex lectularius) është një nga çimkat e shtratit, parazite e njeriut e cila është pjesë e familjes Cimicidae, nënrend i heteroptereve.

Morfologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është çimka e shtretërve më e zakonshme dhe më përshtatur në mjedisin e njeriut[2]. Gjendet ne vendet me klimë të butë në të gjithë botën dhe është e njohur që nga kohërat e lashta.

Çimkat e shtratit të rritura janë të kuqe-errëta, me një trup oval të rrafshuar. Ato nuk kanë krahë dhe kanë qime mikroskopike që i japin atyre një pamje me vija. Çimkat e shtratit të rritura janë 5 deri 8 mm te gjata dhe lëvizin mjaft shpejtë për të shpëtuar nga ndonjë vëzhgues i kujdesshëm. Nimfat janë të tejdukshme dhe me ngjyrë më të hapur. Duke u rritur, ato bëhen gjithnjë e më të errëta dhe të mbyllura. Si të rritura, ato shpesh krahasohen me thjerrëzat ose farat mollave.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ [No authors listed] (1996). "Oeciacus hirundinis (Lamarck, 1816)". Integrated Taxonomic Information System. Marrë më 2010-09-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Cannet, Arnaud; Akhoundi, Mohammad; Berenger, Jean-Michel; Michel, Gregory; Marty, Pierre; Delaunay, Pascal (2015). "A review of data on laboratory colonies of bed bugs (Cimicidae), an insect of emerging medical relevance". Parasite. 22: 21. doi:10.1051/parasite/2015021. ISSN 1776-1042. PMID 26091944. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]