Çorapet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Çorape nga Kukësi

Çorapet tradicionale, janë pjesë e veshjeve tradicionale shqiptare të cilat janë punuar nga leshi ose pambuku, dhe kanë shumë motive dhe ngjyra, nganjëherë duke përfshirë fije shumë të holla metalike. [1]

Çorapet të cilat përdoren në rajonin e Rugovës zakonisht janë të bardha, por gjatë periudhës së pushtimit osman ato ka të ngjarë që të kenë qenë të kuqe. Ato ishin të ngjashme me çorapët e përdorura në Malin e Zi për mënyrën se si dukeshin brenda dhe për mënyrën se si lidheshin.[2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Trashëgimia dhe tranformimi i kulturës popullore: materiala nga sesioni shkencor, mbajtur në Prishtinë më 7-8 shtator 1979. Instituti Albanologjik i Prishtinës. 1983. f. 163. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Milina Ivanović (1988). Narodna nošnja Kosova: Rugovo. Kulturno prosvjetni sabor Hrvatske. f. 40. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)