Jump to content

Çorizo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Çorizo - shqiptohet /ʃɔʁizo/ ose /tʃɔʁiso/ - i quajtur gjithashtu txorizo (në baskisht ) ose chouriço (në portugalisht ) është një sallam me origjinë nga Spanja dhe Portugalia e bërë nga mishi i derrit ose një përzierje mishi derri ose viçi, i kalitur me kripë dhe piper spanjoll, një varietet paprika, që i jep ngjyrën e ndryshkur dhe shijen paksa frutash.

I njohur që nga shekulli i XVI -të shekulli, ka shumë lloje të ndryshme, pak a shumë pikante, dhe është një nga ushqimet yje të gastronomisë spanjolle dhe gastronomisë portugeze .

Ndonjëherë është i kalitur me një nuancë rigon . Forma e saj mund të jetë ose e zgjatur, e hollë dhe e palosur, nëse bëhet në një zorrë të hollë ; të jetë më e gjerë dhe më pas e drejtë, nëse është përdorur zorra e trashë.

Variantet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kështu ka kosto, që do të thotë " të gatuash (në barbekju si në Portugali, për shembull), sepse ato shiten të papërpunuara, ose të thara, që është forma më e njohur.

Spanja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Spanjë, ajo hahet në shumë pjata me bazë bishtajore, si thjerrëzat, qiqrat ose fasulet e bardha. Ai hahet edhe vetë, i prerë në feta të holla, si tapa, sanduiç ose si pinçada (copë chorizo të shtruara thjesht në një katror bukë) të shërbyer me një pije alkoolike shpesh cerveza (birrë) ose vino tinto. (verë e kuqe).

Çorizo nuk duhet të ngatërrohet me sobrasada, chistorra, morcón, lomo adobado, botillo, apo mishra të tjera të kuruara spanjolle të kalitur me pimentón .

Portugalia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Portugez Chouriço (ose Shorrizu)

Portugali, chouriço (ose shorrizu) gjendet gjithashtu. Zakonisht aty përgatitet me verë dhe pihet i tymosur. Është i përhapur sa në Spanjë dhe gjendet në specialitetet portugeze.

Shoırrizu nuk duhet të ngatërrohet me alheira, morçela ose botelo (afër botillo -s spanjolle).

Franca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Francë, chorizo përdoret në sallata të përziera dhe enët me oriz . Gjithashtu shërbehet në feta të holla si aperitiv.

Konservimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rekomandohet të mbani chorizo rreth orës 15 °C dhe i mbrojtur nga drita. Ky produkt i nënshtrohet tharjes dhe është më mirë ta shijoni shpejt.

Shënime dhe referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shihni gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]