Échirolles

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Esherola
Bashkia e Esherolës
Bashkia e Esherolës
Stema Esherola
VendiFranca
Sipërfaqja
1
8 km2 (3 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
36.970
 • Dendësia4,600/km2 (12,000/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Échirolles ( shqiptimi frëngjisht[eʃiʁɔl]  ( dëgjoni); Arpitanisht: Ècherôles ; Shqip: Esherola) është një komunëdepartamentin Isère në Francën juglindore. Pjesë e njësisë urbane të Grenoblit, [1] është periferia e dytë më e madhe e qytetit Grenobël, e cila është menjëherë në veri të saj.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një ish-fshat industrial kishte shumicën e banorëve të tij që punonin në fabrikat e viskozës, një pëlhurë që u shpik në Échirolles në 1884 nga shkencëtari francez dhe industrial Hilaire de Chardonnet, përpara se të bëhej i famshëm nga të gjithë. Procesi për prodhimin e viskozës u patentua më pas nga tre shkencëtarë britanikë, Charles Frederick Cross, Edward John Bevan dhe Clayton Beadle, në 1891.

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1836735—    
1841702−4.5%
1846715+1.9%
1851639−10.6%
1856634−0.8%
1861615−3.0%
1866642+4.4%
1872652+1.6%
1876682+4.6%
1881619−9.2%
1886679+9.7%
1891633−6.8%
1896600−5.2%
1901574−4.3%
1906582+1.4%
1911572−1.7%
1921597+4.4%
1926838+40.4%
19312.765+230.0%
19362.520−8.9%
19462.825+12.1%
19543.762+33.2%
19627.111+89.0%
196815.429+117.0%
197533.288+115.7%
198237.360+12.2%
199034.435−7.8%
199932.806−4.7%
200735.383+7.9%
201235.826+1.3%
201736.840+2.8%
  1. ^ Unité urbaine 2020 de Grenoble (38701), INSEE