Édouard Claparède

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Édouard Claparède (24 mars 1873 - 29 shtator 1940) ishte një neurolog, psikolog i fëmijëve, edukator dhe pedagog zviceran. [1] [2] [3]

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • L'association des idées (1903)
  • Psychologie de l'enfant et pédagogie expérimentale (1909)
  • L'éducation fonctionnelle (1931)
  • La genèse de l'hypothèse (1933) [4]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ IBE (2015). IBE In Focus: 90 years of excellence in education (PDF). UNESCO. f. 22. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Claperede's Pinprick Experiment
  3. ^ R. Gregory ed., The Oxford Companion to the Mind (1987) p. 21
  4. ^ Hameline, Daniel (2000). "ÉDOUARD CLAPARÈDE (1873–1940)" (PDF). www.ibe.unesco.org. Burimi ka parametra të panjohur: |deadurl= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]