Émerson Leão

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Émerson Leão
Të dhënat vetjake
Emri i plotëÉmerson Leão
Datëlindja (1949-07-11) 11 korrik 1949 (74 vjeç)
VendlindjaRibeirão Preto, Brazil
PozicioniPortier
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1968–1970Comercial?(?)
1971–1978Palmeiras163(0)
1978–1980Vasco da Gama24(0)
1981–1982Grêmio46(0)
1983Corinthians13(0)
1984–1985Palmeiras31(0)
1986Sport Recife0(0)
Karriera ndërkombëtare
1970–1986 Brazili80(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Émerson Leão (lindur më 11 Korrik 1949) është një ish-futbollist brazilian.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për reprezentacionin brazilian ka luajtur 80 ndeshje.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brazili
Vite Ndeshje Gola
1970 2 0
1971 0 0
1972 4 0
1973 5 0
1974 15 0
1975 0 0
1976 5 0
1977 13 0
1978 12 0
1979 8 0
1980 0 0
1981 0 0
1982 0 0
1983 14 0
1984 0 0
1985 0 0
1986 2 0
Gjithsej 80 0

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]