Jump to content

11 Korrik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Qershori · Korriku · Gushti
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

11 korriku është dita e 192-të e kalendarit gregorian (dita e 193-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 173 ditë.

  • 1995 - Ushtria serbe hyn në Srebrenicë dhe vrasin rreth 8000 meshkuj mysliman të moshave të ndryshme.
  • 1998– Ekipi kombëtar kroat i futbollit fitoi vendin e tretë në Kupën e Botës në Francë, duke mposhtur Hollandën 2: 1.
  • 2018 – Ekipi kombëtar kroat i futbollit hyri në finalen e parë historike në Kupën e Botës në Rusi, duke mposhtur në mënyrë të bujshme Anglinë e favorizuar 2: 1 në kohën e tretë shtesë (Perišić 68. ', Mandžukić 109.').

Festa dhe përvjetore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]