Óscar Sonejee

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Óscar Sonejee
Óscar Sonejee.jpg
Sonejee (majtas) në askion
Të dhënat personale
Emri i plotëÓscar Sonejee Masand
Data e lindjes (1976-03-26) 26 Mars 1976 (45 vjeç)
Vendi i lindjesSanta Coloma d'Andorra, Andorrë
Gjatësia1.88 m (6 ft 2 in)
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualLusitanos
Numri4
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1997–2001FC Andorra
2001–2002Sant Julià
2002FC Andorra
2002–2003La Seu
2003–2008FC Andorra
2008–2012FC Santa Coloma
2012–2013Lusitanos9(0)
2013–2014FC Andorra26(3)
2014–Lusitanos
Ekipi kombëtar
1997–Andorra99(4)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 1 shtator 2014.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 29 shtator 2014

Óscar Sonejee Masand (lindur më 26 Mars 1976) është një futbollistë andorras i cili luan me klubin andorras Lusitanos dhe me kombëtaren andorrase si mesfushor dhe si mbrojtës. Ai është lojtari me më shumë ndeshje në kombëtaren andorrase me 99 ndeshje, duke shënuar gjithashtu edhe katër herë.[1]

Ai bëri debutimin e tij ndërkombëtar në vitin 1997, në një humbje 4–1 kundër Estonisë.

Më 28 Mars 2007, gjatë një kualifikuese të Euro 2008, ai pati një zënkë me sulmuesin e Anglisë Wayne Rooney në ndeshjen e tyre kualifikuese, duke bërë që të dy lojtarët të ndëshkoheshin me karton.[2]

Ai ka një trashëgimi indiane dhe punon si shitës. Tifozeria e tij arrin deri në Mumbai, Indi, ku shokët dhe kushurinjtë e tij bëjn tifo në çdo ndeshje të tij ndërkombëtare.[3]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[4]

Kombëtarja andorrase
Viti Ndeshje Gola
1997 2 1
1998 7 0
1999 9 0
2000 8 1
2001 6 0
2002 5 0
2003 7 0
2004 7 0
2005 8 0
2006 5 0
2007 9 0
2008 4 0
2009 6 1
2010 2 0
2011 4 0
2012 3 0
2013 3 1
2014 3 0
2015 1 0
Total 99 4

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 25 qershor 1997 Stadiumi Daugava, Riga, Letoni Flamuri Letonia 1–4 Humbje Ndeshje Miqësore
2. 24 prill 2000 Estadi Comunal d'Aixovall, Andorra la Vella, Andorrë Flamuri Bjellorusia 2–0 Fitore Ndeshje Miqësore
3. 9 shtator 2009 Estadi Comunal d'Aixovall, Andorra la Vella, Andorrë Flamuri Kazakistani 1–3 Humbje Kualifikueset e Kupës së Botës 2010
4. 14 gusht 2013 Zimbru Stadium, Chişinău, Maldovi Flamuri Moldavia 1–1 Barazim Ndeshje Miqësore
Redaktuar më 14 gusht 2013[1]

Referena[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b eu-football.info "Óscar Sonejee" Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!). EU Football. Marrë më 28 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Andorra hardman Sonejee relishing Rooney battle
  3. ^ Sonejee's Andorran odyssey
  4. ^ Óscar Sonejee | National Football Teams

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]