1966 në Shqipëri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flag of Albania (1946-1992).svg
1966

Shqipëri
Dekadat:
 • 1940
 • 1950
 • 1960
 • 1970
 • 1980
 • Shih edhe: Ngjarje të tjera të vitit 1966
  Lista e viteve në Shqipëri

  Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 1966Republikën e Shqipërisë.

  Udhëheqës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Shkurt - Enver Hoxha fillon revolucionin kulturor dhe ideologjik.
  • Mars - Partia shqiptare e Punës "letër të hapur" për njerëzit që përcakton pagën e barazisë dhe strukturën e punës për të gjithë punëtorët.

  Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]