1968 në Shqipëri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flag of Albania (1946–1992).svg
1968

Shqipëri
Dekadat:
 • 1940
 • 1950
 • 1960
 • 1970
 • 1980
 • Shih edhe: Ngjarje të tjera të vitit 1968
  Lista e viteve në Shqipëri

  Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 1968Republikën e Shqipërisë.

  Udhëheqës[redakto | përpunoni burim]

  Ngjarje[redakto | përpunoni burim]

  • Gusht - Pakti i Varshavës për Pushtimin e Çekosllovakisë: Shqipëria e dënoi pushtimin dhe u tërhoq nga Traktati i Varshavës.

  Lindje[redakto | përpunoni burim]

  Vdekje[redakto | përpunoni burim]

  Referime[redakto | përpunoni burim]