1964 në Shqipëri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flag of Albania (1946–1992).svg
1964

Shqipëri
Dekadat:
 • 1940
 • 1950
 • 1960
 • 1970
 • 1980
 • Shih edhe: Ngjarje të tjera të vitit 1964
  Lista e viteve në Shqipëri

  Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 1964Republikën e Shqipërisë.

  Udhëheqës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Tetor - Hrushçovi, Sekretar i Përgjithshëm i Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik dhe Kryeministri i Bashkimit Sovjetik, është i detyruar të japë dorëheqjen, për kënaqësinë e Hoxhës. Ai ishte përballur me një opozitë të konsiderueshme nga një aleancë e udhëhequr nga Leonid Brezhnev, Aleksandër Shelepin dhe Vladimir Semichastny. Enver Hoxha përgëzon rënien e Hrushçovit; Marrëdhëniet diplomatike midis Shqipërisë dhe Bashkimit Sovjetik dështojnë të përmirësohen.

  Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]