AK-47

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga AK47)
Shko te: navigacion, kërko

AK-47apo KallashnikoviAK-47 armë zjarri automatike. (Emërtimi vjen nga rusishtja : Автомат Калашникова образца 1947 года ; Avtomat Kalashnikova Obraztsa 1947 Goda;"Pushkë automatike Kallashnikov model i vitit 1947") është një pushkë mësymëse 7,62 mm e krijuar në Bashkimin Sovjetiknga Mikhail Kalashnikov në dy versione : ai me bisht të fiskuar AK-47 dhe AKS-47 (S—So skladnym prikladom) variant i pajisur me një bisht mbajtës metalik për tu vendosur në shpinë. Puna për projektimin e armës filloi në vitin 1944. Në vitin 1946 ajo u shfaq në mënyrë zyrtare në paradat ushtarake, një vit më vonë varanti me bisht të fiksuar u vu në përdorim nga njësitë e përzgjedhura të Ushtrisë së Kuqe (Modeli me mbajtëse për shpinën u hodh në qarkullim më vonë). AK-47 u pranua zyrtarisht nga Forcat e Armatosura Sovjetike në 1949. Ai filloi të përdorej gjithashtu nga shumica e shteteve anëtare të Traktatit të Varshavës. AK-47 u përdor gjithashtu si model mbështetës për krijimin e armëve më moderne individuale të zjarrit. Ishte një nga armët e para me synim sulmin e drejtpërdrejtë dhe për shkak të jetëgjatësisë e lehtësisë në përdorimin e saj u kthye në armën mësymëse më të përdorur në botë. Nuk ka armë tjetër në botë që të jetë prodhuar në numër më të madh se pushkët AK. Sidomos modelet e mëvonshme AK-56, të krijuar nga inxhinierët e ushtrisë kineze dhe të përdorur nga ushtria shqiptare, AK-74, AK-101 e deri në AK-107.

AK47

Versionet[redakto | redakto tekstin burimor]

AK-47
Tipi Pushke Sulmi
Vendi i origjinës Bashkimi Sovjetik
Historia e shërbimit
Në shërbim 1949–tani
Historia e Prodhimit
Dizenjuesi Mikhail Kalashnikov
Dizenjuar 1944–1947
Prodhuesi Izhmash
Prodhuar 1949-tani
Numri ndërtuar afërsishi 75 milion AK-47
100 milion të tipit AK
Specifikimet
Pesha 4.78 kg me karikator, AKM pesha pa karikator 3.1 Kg.
Gjatësia 880 mm me qytë druri
875mm me qyte të zgjatur
645 mm metalike
Tyta Gjatësia 415 mm

Fishekë 7.62×39mm M43/M67
Funksionimi Me Gaz
Shpejtësia e goditjes Shpejtësia e goditjes është 600 fishekë/min
gjysëmautomatike 40 fishekë/min
Shpejtësia e fishekut 715 m/s
Rrezja efektive 350 m
Sistemi i ushqimit Kapaciteti i karikatorit standart 30 fishekë. Ka edhe me 10, 20, 40, 75, ose 100-fisheke (karikator rrethor)
Shënjestruesi Shënjestruesi me 378 mm rreze shikimi