AKM(armë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
AKM
AKM automatkarbin, Ryssland - 7,62x39mm - Armémuseum.jpg
Tipi Pushke Sulmi
Vendi i origjinës Bashkimi Sovjetik
Historia e shërbimit
Në shërbim 1959–tani
Historia e Prodhimit
Dizenjuesi Mikhail Kalashnikov
Dizenjuar 1950
Prodhuesi Izhmash, KM Poliçan, Tula arsenal, etj.
Prodhuar 1959-tani
Numri ndërtuar më shumë se 10,278,300
Variante AKMS, AKMP, AKML, AKMLP, AKMSP, AKMSU, AKMSN, AKMSNP, ASH-82(prodhim shqiptar)kopje e AKMS
Specifikimet
Pesha AKM: 3.1kg
AKML: 3.80kg
AKMS: 3.3kg
AKMSN: 3.77kg

AKMS: 3.8kg
me karikator plot.

Gjatësia AKM, AKML: 880mm
AKMS, AKMSN: 920mm qytë e zgjatur / 655mm qytë e mbledhur
Tyta Gjatësia 415mm

Fishekë 7.62×39mm
Funksionimi Me Gaz
Shpejtësia e goditjes 600 fishekë/min
Shpejtësia e fishekut 715 m/s
Rrezja efektive 400 m,100–1,000 m me rregullim shënjimi
Sistemi i ushqimit Kapaciteti i karikatorit standart 30 fishekë. Ka edhe me 10, 20, 40, 75, ose 100-fisheke (karikator rrethor)
Shënjestruesi Shënjestruesi me 378 mm rreze shikimi

AKM (Rusisht: Автомат Калашникова Модернизированный; Avtomat Kalashnikova Modernizirovanniy ose "Pushkë automatike e modernizuar Kalashnikov") është një pushkë sulmi e kalibrit 7.62mm e projektuar nga Mikhail Kalashnikov. Është një version i përditësuar i AK-47 e zhvilluar në vitet 1950.

E futur në shërbim me Ushtrinë Sovjetike në 1959, AKM është varianti më i kudogjendur i serisë së armëve AK dhe ka gjendur përdorim të madh tek shumica e vendeve anëtare të ish Paktit të Varshavës dhe në shumë vende Afrikane dhe Aziatike aleate me BRSS. Prodhimi i këtyre armëve Sovjetike u bë në fabrikat Tula Arms dhe Izhmash në Rusi. AKM u prodhua në shumë vende aleate me BRSS, përfshirë edhe Shqipërinë, në Shqipëri u prodhua me emrin ASH-82Kombinatin Mekanik Poliçan. Ai u zëvendësua nga shërbimi në Ushtrinë Sovjetike nga AK-74 në fund të viteve 1970, por mbetet në përdorim në mbarë botën.

Detajet e projektimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

AKM është një pushkë sulmi automatike me kalibër 7.62×39mm. Ka veprim mbushjeje me gaz. AKM është e aftë të gradohet në mënyrë selektive, duke qëlluar në goditje të vetme ose automatike me shpejtësi prej 600 fishekë/min. Pavarësisht se u zëvendësua në fund të viteve 1970 nga AK-74 AKM është ende në shërbim në disa njësi rezervë ose të linjës së dytë në Ushtrinë Ruse po ashtu edhe në disa nga vendet e Europës Lindore.

Përmirësimi i AK-47[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E krahasuar me AK-47, AKM ka shumë përmirësime dhe lehtësira në prodhimin në masë; disa pjesë dhe metoda montimi u realizuan me metoda të thjeshtuara prodhimi. Më kresorja, marrësi i çelikut i me metal të gërryer i AK-47 u zëvendësua nga çelik në formë U i stampuar në fletë çeliku. Si rezultat i këtyre modifikimeve, pesha e AKM u ul me rreth 1 kg, saktësia gjatë goditjes automatike u rrit dhe shumë probleme besueshmërie u hoqën. Tyta e kromuar si tek AK-47 u mbajt, një veti e zakonshme kjo në armët Sovjetike e cila i reziston përdorimit dhe korrozionit, sidomos në kushtet e ashpra dhe për shkak se në Bllokun Lindor përdorështë municion me mbushje korrozive.

Lidhje të jashtëme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: AKM(armë) – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale