Abdi Mati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kundëradmirali Abdi Mati ishte një ushtarak shqiptar dhe një nga specialistët më të mirë të Flotës Luftarake Detare (FLD). Abdi Mati kishte një arsim të plotë e kualifikim të shumanshëm në këtë fushë, pasi kishte mbaruar shkollën e mesme ushtarake në vitin 1936Romë, më pas futet e përfundon me rezultate shumë të mira Akademinë Mbretërore të Flotës në LivornoItalisë, shërben për disa kohë në kryqëzorin italianCadorna” 1941-1943 me detyre shturman, në mars te vitin 1943 kthehet në Shqipëri, ku lufton deri në çlirim me armë në dorë te atdheut kundër fashizmit e nazizmit.22 shkurt 1943 -31 gusht 1943 partizan ne Ceten e Pezes, i gusht 1943 - 10 shtator 1943 Komandant i cetes partizane Peqin Darsi te grupit partizan te Pezes, 11 shtator 1943 _ 9 tetor 1943 komandan i batalionit te grupit partizan te Pezes,10 tetor 1943 _22 gusht 1944 Komandant batalionit te trete te brigades se III partizane te UNCLeSH, 22 gusht 1944 _ 5 shtator 1944 Komandant i batalionit te katert te brigades se XXIV partizane te UNCLteSH, 5 shtator 1944 _ 1 janar 1945 oficer operativ i korpoarmates se pare te UNCLteSH Qe nga 1 janari i vitit 1945 caktohet me urdher te Komandantit te Pergjithshem,gjeneral kolonel Enver HOXHA ,shef i seksionit te marines ne MINISTRINE E LUFTES DHE TE MBROJTJES KOMBETARE me graden kapiten i pare i marines. Ne 12 shkurt krijon prane ministrise se luftes dhe te mbrojtjes kombetare SEKSIONIN E MARINES .Ne vitin 1957 caktohet kryetar i komisionit per cminimin e kanalit te Korfuzit. Ne date 8 korrik 1959 gradohet kunderadmiral me dekret te Presidiumit te Kuvendit Popullore Nr.2924 Ne nentoer te vitit 1959 Mati përfundon nje kurs special (1958-1959) te komandanteve te flotave te Traktatit te Varshaves prane Akademinë se Lartë të Flotës në Leningrad Me 4 dhjetor 1959 rimerr detyren e shefit deges te flotes luftarake detare prane ministrise se mbrojtjes . Në periudhen dhjetor 1959-korrik 1961 ndodhin ngjarjet historike midis Flotes Luftarake Detare te Shqipetare dhe flotes luftarake te Bashkimit Sovjetik. korrik - shtator 1960 caktohet komandant i FLD. shtator 1960 - shtator 196l zevendes komandant i FLD. 4 korik 1961 me vendim te byrose politike te KQ te PPSH kunderadmiral Abdi MATI ka detyren e zevendes komandantit te FLD dhe i caktohet detyra speciale e komandantit te brigades se nendetseve. Serisht ne shtator 1961 kunderadmiral Abdi MATI është ne detyren e komandantit te Flotes Luftarake Detare te Shqipërise deri ne gusht te vitin 1975 kur lirohet nga detyra ]. “Kunderadmiral Abdi Mati ishte dhe mbetet njeriu i aftë, i përkushtuar që bëri e la shumë për Flotën Luftarake Detare”, - kujton mes të tjerave ushtaraku i FLD, Myfit Qorduka.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.