Abdul Kalam

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Portreti zyrtar

Abdul Kalam ose emri i plotë i tij Avul Pakir Jainulabdeen Abdul Kalam 15 tetor 1931 – 27 korrik 2015) ishte një shkencëtar indian i hapësirës ajrore dhe burrë shteti që shërbeu si presidenti i 11-të i Indisë nga 2002 deri në 2007. Ai lindi dhe u rrit në Rameswaram, Tamil Nadu dhe studioi fizikë dhe inxhinieri të hapësirës ajrore . Ai i kaloi katër dekadat e ardhshme si shkencëtar dhe administrator i shkencës, kryesisht në Organizatën e Kërkimit dhe Zhvillimit të Mbrojtjes (DRDO) dhe Organizatës Indiane të Kërkimit Hapësinor (ISRO) dhe ishte ngushtë i përfshirë në programin civil të hapësirës së Indisë dhe përpjekjet për zhvillimin e raketave ushtarake. [1] Kështu, ai u bë i njohur si Njeriu i Raketave të Indisë për punën e tij në zhvillimin e teknologjisë së raketave balistike dhe mjeteve lëshuese . [2] [3] [4] Ai gjithashtu luajti një rol kryesor organizativ, teknik dhe politik në testet bërthamore të Indisë Pokhran-II në 1998, i pari që nga testi origjinal bërthamor nga India në 1974. [5]

Abdul Kalam u zgjodh si presidenti i 11-të i Indisë në 2002 me mbështetjen e Partisë Bharatiya Janata në pushtet dhe Kongresit Kombëtar Indian të atëhershëm opozitës. I referuar gjerësisht si " Presidenti i Popullit ", [6] ai u kthye në jetën e tij civile të arsimit, shkrimit dhe shërbimit publik pas një mandati të vetëm. Ai ishte një marrës i disa çmimeve prestigjioze, duke përfshirë Bharat Ratna, nderi më i lartë civil i Indisë.

Ndërsa mbante një leksion në Institutin Indian të Menaxhimit Shillong, Kalam u rrëzua dhe vdiq nga një arrest i dukshëm kardiak më 27 korrik 2015, në moshën 83 vjeçare [7] Mijëra, duke përfshirë personalitete të nivelit kombëtar, morën pjesë në ceremoninë mortore të mbajtur në qytetin e tij të lindjes, Rameswaram, ku u varros me nderime të plota shtetërore . [8]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ramchandani (2000). Dale Hoiberg (red.). A to C (Abd Allah ibn al-Abbas to Cypress). New Delhi: Encyclopædia Britannica (India). fq. 2. ISBN 978-0-85229-760-5. Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2016. Marrë më 10 gusht 2019. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Pruthi, R. K. (2005). "Ch. 4. Missile Man of India". President A.P.J. Abdul Kalam. Anmol Publications. fq. 61–76. ISBN 978-81-261-1344-6. Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2023. Marrë më 9 tetor 2015. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "India's 'Mr. Missile': A man of the people". 30 korrik 2015. Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2015. Marrë më 30 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Kalam's unrealised 'Nag' missile dream to become reality next year". The Times of India. 30 korrik 2015. Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2017. Marrë më 30 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Sen, Amartya (2003). "India and the Bomb". përmbledhur nga M. V. Ramana; C. Rammanohar Reddy (red.). Prisoners of the Nuclear Dream. Sangam Books. fq. 167–188. ISBN 978-81-250-2477-4. Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2023. Marrë më 8 qershor 2020. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Amarnath k Menon (28 korrik 2015). "Why Abdul Kalam was the 'People's President'". DailyO.in. DailyO. Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2015. Marrë më 20 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Rishi Iyengar (28 korrik 2015). "India Pays Tribute to 'People's President' A.P.J. Abdul Kalam". Time Inc. Arkivuar nga origjinali më 31 korrik 2015. Marrë më 20 gusht 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Neha Singh (30 korrik 2015). "'People's President' APJ Abdul Kalam Buried with Full State Honours in Rameswaram". International Business Times. IANS. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2015. Marrë më 20 gusht 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)