Jump to content

Activision Blizzard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 

Activision Blizzard, Inc.
LlojiPublike
ISIN[https://iw.toolforge.org/isin/?language=en&isin=US00507V1098 US00507V1098]
IndustriaVideo lojërat
Predecessors
Themeluar nëkorrik 10, 2008; 16 vite më parë (2008-07-10)
Zyrat qendrore,
SHBA
Njerëzit kyç
Prodhimi
FitimetDecrease US$7,53 bilionë (2022)
Decrease US$1,67 bilionë (2022)
Decrease US$1,51 bilionë (2022)
Total assetsIncrease US$27,4 bilionë (2022)
Total equityIncrease US$19,2 bilionë (2022)
Numri i punëtorëve
17,000[1] (2023)
PrindiXbox Game Studios Edit this on Wikidata
Subsidiaries
Faqja e internetitactivisionblizzard.com
Footnotes / references
[2]

Activision Blizzard, Inc. [a] është një kompani mbajtëse amerikane e video lojërave me bazë në Santa Monica, Kaliforni . [3] Ajo u themelua në korrik 2008 nëpërmjet bashkimit të Activision, Inc. (shoqëria mëmë e tregtuar publike e Activision Publishing ) dhe Vivendi Games . Tregtohet në bursën Nasdaq nën simbolin ATVI, [4] dhe që nga viti 2015 ka qenë anëtare e Indeksit S&P 500 . [5] Activision Blizzard aktualisht përfshin pesë njësi biznesi: [6] Activision Publishing, Blizzard Entertainment, King, [7] Major League Gaming, [8] dhe Activision Blizzard Studios . [9] [10]

Kompania zotëron dhe vepron studio filiale shtesë, si pjesë e Publishing Activision, duke përfshirë Treyarch, Infinity Ward, High Moon Studios dhe Toys for Bob . [6] Ndër pronat kryesore intelektuale të prodhuara nga Activision Blizzard janë Call of Duty, Crash Bandicoot, Guitar Hero, Tony Hawk's, Spyro , Skylanders, World of Warcraft, StarCraft, Diablo, Hearthstone, Heroes of the Storm, Candy Crush, Overwatch (një lojë që është mbyllur përgjithmonë) dhe Overwatch 2. Nën emrin Blizzard Entertainment, ajo investoi në iniciativat sporteve elektronike rreth disa prej lojërave të saj, veçanërisht Overwatch dhe Call of Duty . Titujt e Activision Blizzard kanë thyer një sërë rekordesh publikimi. [11] [12] Deri në mars 2018 , ishte kompania më e madhe e lojërave në Amerikë dhe Evropë për sa i përket të ardhurave dhe kapitalizimit të tregut. [13]

Kompania ka qenë gjithashtu e përfshirë në polemika të shumta, duke përfshirë akuzat për shkelje të patentave dhe honorare të papaguara. [14] [15] [16] Në fund të korrikut 2021, ajo u padit nga Departamenti i Punësimit të Drejtë dhe Strehimit në Kaliforni në lidhje me akuzat për ngacmim seksual dhe diskriminim të punonjësve. [17] Padia shkaktoi një hetim nga Komisioni Amerikan i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbimeve, [18] largime të shumta në vendin e punës, [19] dorëheqjen ose shkarkimin e disa punonjësve, humbjen e sponsorëve të shumtë të ngjarjeve të kompanisë, [20] [21] dhe qindra akuza për ngacmime në vendin e punës.

Microsoft njoftoi synimin e tij për të blerë Activision Blizzard për 68.7 miliardë dollarë më 18 janar 2022. Nëse miratohet, Activision Blizzard do të bëhet një divizion i Microsoft Gaming, duke e bërë Microsoft kompaninë e tretë më të madhe të lojrave (pas Tencent dhe Sony ). [22]

 1. ^ "Bobby Kotick Breaks His Silence: Embattled Activision CEO Addresses Toxic Workforce Claims as Microsoft Deal Hangs in Balance". Variety. 31 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Activision Blizzard 2022 Annual Report". U.S. Securities and Exchange Commission. 23 shkurt 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Tarver, Evan (15 mars 2016). "Top 5 Mutual Fund Holders of Activision Blizzard (ATVI, FOCPX)". Investopedia. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2016. Marrë më 29 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Thorsen, Tor; Sinclair, Brendan (5 maj 2009). "Vivendi CEO Activision Blizzard's new chairman". GameSpot. Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2012. Marrë më 27 gusht 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Takahashi, Dean (27 gusht 2015). "Call of Duty publisher Activision Blizzard joins the S&P 500". VentureBeat. Arkivuar nga origjinali më 5 shtator 2015. Marrë më 23 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b "Activision - Blizzard: Our Company". activisionblizzard.com. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2016. Marrë më 11 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "ourcompany" defined multiple times with different content
 7. ^ "Activision Blizzard to Buy King Digital, Maker of Candy Crush". The New York Times. 2 nëntor 2015. Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2015. Marrë më 3 nëntor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Activision Blizzard beefs up e-sports muscle". CNET. Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2016. Marrë më 4 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Morris, Chris (22 tetor 2015). "Why Activision-Blizzard just launched a new eSports division". Fortune. Arkivuar nga origjinali më 10 nëntor 2015. Marrë më 13 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Goldfarb, Andrew (6 nëntor 2015). "Call of Duty Movie, Skylander TV Show Headline New Activision Blizzard Film Studio". IGN. Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2015. Marrë më 6 nëntor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "MW3 Breaks Black Ops Launch Record". 11 nëntor 2011. Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2011. Marrë më 11 nëntor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Knight, Shawn (15 janar 2016). "'Call of Duty: Black Ops III' was the best-selling game of 2015". TechSpot. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2016. Marrë më 28 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Jordan, Jon (16 mars 2018). "Earnings report roundup: Game industry winners and losers in Q4 2017". www.gamasutra.com. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2020. Marrë më 26 gusht 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Activision Publishing Files Patent Infringement Lawsuit against Worlds Inc. and Worlds Online Inc". Activision Blizzard press release. 4 tetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2016. Marrë më 29 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Activision Blizzard sued for patent infringement of virtual worlds usage". GamesIndustry.biz. 6 prill 2012. Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2019. Marrë më 19 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Reilly, Jim (9 prill 2010). "Activision Countersues Former Infinity Ward Execs". IGN. Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2010. Marrë më 21 maj 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Allsup, Maeve (21 korrik 2021). "Activision Blizzard Sued Over 'Frat Boy' culture, Harassment". Bloomberg Law. Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2021. Marrë më 22 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Grind, Kirsten; Needleman, Sarah E. (20 shtator 2021). "SEC Is Investigating Activision Blizzard Over Workplace Practices, Disclosures". The Wall Street Journal. Arkivuar nga origjinali më 20 shtator 2021. Marrë më 20 shtator 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Schiffer, Zoe; Webster, Andrew (27 korrik 2021). "Activision Blizzard employees to walk out following sexual harassment lawsuit". The Verge. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2021. Marrë më 27 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ McWhertor, Michael (3 gusht 2021). "Activision Blizzard loses T-Mobile as sponsor for Overwatch, Call of Duty esports leagues". Polygon (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2021. Marrë më 19 nëntor 2021.
 21. ^ "Amid harassment lawsuit, advertisers pull back from Blizzard's Overwatch League". Washington Post (në anglishte amerikane). ISSN 0190-8286. Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2021. Marrë më 19 nëntor 2021.
 22. ^ Patnaik, Subrat. "Microsoft to buy 'Call of Duty' maker for $68.7 bln in gaming push". Reuters (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2022. Marrë më 18 janar 2022.


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>