Adem Tivari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Adem Tivari
Lindi më 1860
Vendlindja Tivar, Perandoria Osmane
Vdiq më 1944
Vendvdekja Shkodër, Shqipëri
Kombësia Shqiptar
Profesioni detar, anijendërtues
Përkatësia fetare Mysliman

Adem Tivari ishte detar dhe anijendërtues shqiptar nga Mali i Zi. Ka lindur në vitin 1860 në Tivar, ndërsa vdiq në vitin 1944 në Shkodër.[1]

Këngë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngë popullore ulqinake gjatë largimit të trupave osmane:[2]

Kapidani i Hamdijes turke e pranen edhe i kallxen
me dhimë të madhe Ulqinin pa e shlen,
e mendimin pa e ndrren,
Ulqinin s'pa e bombardojmë, mirë na vjen
se komi jonë ktu jeten dhe s'e shlen,
ia ndarjen edhe slikën e Hamdijes,
kapidan Ademit për kujtim pa ja dorzej.
Kapidan Ademi i thot:
"Besën ta dhamë se fen e komin s'e nrrom,
par me qillim do ta forcojm,
detarin do ta vazhdojmë
se Stamollën s'e harrojm.
Tan Ulqini faliminerës paju thot:
Rruga marë, marë ju qoftë"!

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hajro Ulqinaku: Deti, detarët e Ulqinit, Asociacioni Ulqini, Ulqin, 2000
  2. ^ Ruzhdi Ushaku, Jusuf Lika: Ulqini nga dritaret e kohës, Fondacioni Lika, Ulqin, 2006