Hajro Ulqinaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hajro Ulqinaku
Ditëlindja:3 maj 1938
Vendlindja:Ulqin, Mali i Zi
Zhanri:prozë, poezi

Hajro Ulqinaku (i lindur Hajrudin Pufja) është shkrimtar shqiptar nga Mali i Zi.

Jeta dhe veprimtaria[redakto | përpunoni burim]

Lindi më 3 maj 1938 në Ulqin, atëherë pjesë e Mbretërisë jugosllave, sot pjesë e Malit të Zi. Shkollën fillore dhe e ka mbaruar në vendlindje. Shkollën e mesme të mësuesisë (normalen) e ka kryer në Prishtinë. Është diplomuar në Beograd për Gjuhë dhe Letërsi Shqipe.[1]

Me mbarimin e universitetit ai shërbeu për shumë vite në arsim në Mal të Zi e në Kosovë. Në vitet 1967/68 fillon të punoj si gazetar, fillimisht në Radio Prishtinën. Nga maji i vitit 1974, deri në përjashtim nga puna prej forcave policore serbe, më 5 korrik 1990, ishte redaktor i Redaksisë së Programit për Fëmijë në Televizionin e Prishtinës. Ka dhënë kontribut në themelimin e seksioneve letrare si dhe si anëtar i redaksive të revistave: Zgjimi, GEP, Pionieri, Fati dhe Okarina. Aktualisht është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, i Lidhjes së Gazetarëve të Kosovës, si dhe anëtar i Bashkimit të Krijuesve Shqiptarë në Mal të Zi.[1]

Është shkrimtar i cili kryesisht shkruan prozë dhe poezi për fëmijë, ku motivi kryesor është deti.[2] Hajro Ulqinaku është autor i disa veprave teatrale, më e njohura ndër ta është drama Tërë bota Kosovë.

Veprat[redakto | përpunoni burim]

Libra për fëmijë[redakto | përpunoni burim]

Drama[redakto | përpunoni burim]

Libra publicistikë dhe shkencorë[redakto | përpunoni burim]

Shiko dhe këtë[redakto | përpunoni burim]

Referimet[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ a b Hajro Ulqinaku (ulqini.de)
  2. ^ Hajro Ulqinaku dhe obsesioni për detin (ulqini-online.com)

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]