Jump to content

Aeroporti Beauvais–Tillé

Coordinates: 49°27′16″N 02°06′46″E / 49.45444°N 2.11278°E / 49.45444; 2.11278
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aeroporti Bove-Tije

Aéroport de Beauvais-Tillé
Tokë e Përparuar Zbarkimi(TPZ) A-61/B-42
Summary
Airport typePublik
OperatorChambre de Commerce et d'Industrie (CCI) de l'Oise Dhoma e Tregëtisë dhe Industrisë e Uazës
ServesBeauvais / Parisi
LocationTillé
Focus city forRyanair,Wizz Air[1]
Elevation AMSL359 ft / 109 m
Coordinates49°27′16″N 02°06′46″E / 49.45444°N 2.11278°E / 49.45444; 2.11278
Websiteaeroportparisbeauvais.com
Map
Aeroporti Beauvais–Tillé is located in Earth
Aeroporti Beauvais–Tillé
Aeroporti Beauvais–Tillé (Earth)
Runways
Direction Gjatësia Sipërfaqja
m ft
12/30 2,430 7,972 Asfalt
04/22 708 2,323 Asfalt
Statistics (2021)
pasagjerët2,073,643
ndryshimi në trafikun e pasagjerëveIncrease 65.4%
Sources: French AIP,[2] Aeroport.fr[3][4]

Aeroporti Beauvais–Tillé ([bo.vɛ.ti.je] ; Frëngjisht : Aéroport de Beauvais-Tillé ) [5] [6] (Kodi i aeroportit: BVA) , i quajtur si Paris-Beauvais Airport, [7] është një aeroport ndërkombëtar pranë qytetit të Beauvaiskomunën Tillé në Francë. Në vitin 2016, ai ishte aeroporti i dhjetë më i frekuentuar në Francë, me 3,997,856 pasagjerë, [8] dhe përdoret kryesisht nga linjat ajrore charter dhe me kosto të ulët.

Pavarësisht nga emri i tij zyrtar, aeroporti ndodhet në rajonin Hauts-de-France dhe 85 km në veri-veriperëndim të Parisit .

Kulla e kontrollit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kulla e re e kontrollit është aktive që nga 22 janari 2019. Ndodhet në anën jugore të aeroportit dhe po zëvendëson atë të vitit 1962, e vendosur mes dy terminaleve.

Pista kryesore ka një sistem uljeje instrumentale CAT III për pistën 12 dhe CAT I për pistën 30 plus një tregues të rrugës së përafrimit të saktë (PAPI) për pistën 12. Një PAPI do të instalohet gjithashtu për pistën 30 në fund të vitit 2019. Kjo u mundëson avionëve të ulen në aeroport në kushte të këqija moti, me dukshmëri deri në 75 metra.

Kur linja ajrore me kosto të ulët Ryanair zgjodhi Beauvais–Tillé në maj 1997 për tre lidhje ditore me Dublinin, terminali i këtij aeroporti rajonal përbëhej nga një hangar i thjeshtë i ndërtuar në vitin 1979. Që atëherë, katër stacione shtesë për aeroplanë dhe në vitin 2010 një terminal i dytë prej 6,000 square metres (65,000 sq ft) duhej të ndërtohej për të përballuar një rritje të konsiderueshme të trafikut. Aeroporti është i pajisur për të administruar avionë pasagjerësh të përmasave të mesme. Që nga viti 2007 ndalimi i fluturimeve natën është zbatuar rreptësisht për të mirën e banorëve vendas. Ndërtesa e terminalit mbyllet nga ora 23:30 deri në 06:30. [9] Aeroporti ka dy terminale, disa restorante, snack bare dhe zona tregtare, si në aeroport ashtu edhe në zonën e aksesueshme për publikun. Pranë Terminalit 2 është ndërtuar një hotel buxhetor Ibis, i cili ofron 78 dhoma [10]

Zona e check-init
Zona e portës së nisjes
Pamje përpara

Transporti rrugor

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti është i lidhur me qytetin e Parisit përmes autobuzëve. Autobuzët gjenden në parkimin e aeroportit dhe bileta për të marrë një kushton rreth 17 euro (shifra e saktë të paktën deri më Nëntor 2022). Koha e udhëtimit për në Paris është 75 minuta me autobus i cili zbret dhe mbledh pasagjerët pranë Palais des Congrès në Porte Maillot, që ndodhet në lagjen e 17-të, afërsisht një kilometër në perëndim të Harkut të Triumfit . Ka edhe minibusa që shkojnë në Paris.

Ekziston edhe një pikë taksish në aeroport.

Një autobus udhëtarësh shkon në qendër të qytetit Beauvais nën emrin Aeroport.

Lidhja hekurudhore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stacioni hekurudhor i Beauvais-së ndodhet pothuajse 4 km larg, me lidhje për në Paris Gare du Nord, Amiens dhe destinacione të tjera.

  1. ^ "Ryanair Opens Its New Paris Beauvais Base". ryanair.com. 3 dhjetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Stampa:AIP FR
  3. ^ "Résultats d'activité des aéroports français 2018" (PDF). aeroport.fr. Marrë më 31 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Union des Aéroports Français". www.aeroport.fr. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Beauvais-Tillé airport chart" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 16 tetor 2017. Marrë më 16 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ aeroportparisbeauvais.com - Contact us retrieved 18 February 2017
  7. ^ aeroportparisbeauvais.com retrieved 18 February 2017
  8. ^ "Statistiques de trafic 2016 des aéroports français" (PDF). Union des aéroports français. Marrë më 16 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Contact | Aéroport Paris Beauvais". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ "Ibis Beauvais Airport". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)