Agora

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Agora në Stoa - Selanik
Agora në Tyre të Libanit

Agora (greqishtja e lashtë: Ἀγορά Agorá) ishte një hapësirë publike qendrore e poliseve të lashta greke. Agora është përfaqësimi më i mirë i përgjigjes së formës së qytetit për të akomoduar rendin shoqëror dhe politik të polisit. [1] Kuptimi i mirëfilltë i fjalës është "vendi i mbledhjes" ose "kuvendi". Agora ishte qendra e jetës atletike, artistike, shpirtërore dhe politike në qytet. Agora e Lashtë e Athinës është shembulli më i njohur. [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Caves, R. W. (2004). Encyclopedia of the City. Routledge. fq. 10. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Ring, Trudy; Salkin, Robert; Boda, Sharon (1 janar 1996). International Dictionary of Historic Places: Southern Europe. Routledge. fq. 66. ISBN 978-1-884964-02-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]