Ailuridae

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ailuridae
Vargu kohor: Oligocene–Recent
Panda e kuqe (Ailurus fulgens)
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Ailuridae
Nënfamiliet dhe gjinit
Gama e pandës së kuqe

Ailuridae është një familje në rendin e gjitarëve Karnivora . Familja përbëhet nga panda e kuqe (përfaqësuesi i vetëm i gjallë) dhe të afërmit e saj të zhdukur.

Georges Cuvier për herë të parë e përshkroi Ailurusin se i përkiste familjes së rakunëve në 1825; ky klasifikim ka qenë i diskutueshëm që nga ajo kohë.[1] Ajo u klasifikua në familjen e rakunit për shkak të ngjashmërive morfologjike të kokës, bishtit me unaza me ngjyra dhe karakteristikave të tjera morfologjike dhe ekologjike . Diku më vonë, ajo iu caktua familjes së ariut .[2]

Studimet molekulare kanë treguar se, si një specie të lashta në mënyrë të Karnivora , panda e kuqe është relativisht e afërt me rakunin amerikan dhe mund të jetë ose një familje monotipike ose një nënfamiljë brenda familjes prokionide .[1][3][4] Një studim i thelluar i analizës së popullatës mitokondriale të ADN-së mitokondriale deklaroi: "Sipas të dhënave fosile, Panda e Kuqe u largua nga paraardhësi i saj i zakonshëm me arinj rreth 40 milion vjet më parë.""[1][5] Me këtë divergjencë, duke krahasuar diferencën e sekuencës midis pandës së kuqe dhe rakunit, shkalla e vërejtur e mutacionit për panda e kuqe është llogaritur të jetë në rendin e 10 9 , që me sa duket është një nënvlerësim krahasuar me normën mesatare te gjitarëve. Ky nënvlerësim ndoshta është për shkak të mutacioneve të shumta përsëritëse pasi divergjenca midis pandës së kuqe dhe rakunit është jashtëzakonisht e thellë.[6]

Hulumtimi më i fundit i ADN -së molekulare-sistematike vendos pandën e kuqe në familjen e vet të pavarur, Ailuridae. Ailuridae janë, nga ana tjetër, pjesë e një ndarje në tri pjesa brenda e gjerë superfamilies Musteloidea që përfshin edhe Prokionidae ( rakunët ) dhe një grup që ndan mëtejshme në Mefitidae ( Morfetat ) dhe Mustelidae ( nuselalat ); por nuk është ari (Ursidae). [7]

Pandat e kuqe nuk kanë të afërm që jetojnë, dhe paraardhësit e tyre më të afërt fosile, Parailurus , jetuan 3-4 milion vjet më parë. Mund të ketë pasur sa tre lloje të ndryshme të Parailurus , të gjitha më të mëdha dhe më të forta në kokë dhe nofull se Ailurus , që jetojnë në Euroazi dhe ndoshta kalojnë ngushticën e Beringut në Amerikë . Panda e kuqe mund të jetë specia e vetme që mbijeton - një degëz e specializuar që mbijeton në periudhën e fundit akullnajore në një strehë malore kineze.[2]

Klasifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç Ailurus , familja Ailuridae përfshin shtatë gjini të zhdukur, shumica e të cilave u caktohen tre nënfamiljeve: Amficinae, Simocyoninae dhe Ailurinae .[8][9][10][11][12]

 • Familia Ailuridae J. E. Gray, 1843
  • Nënfamilia †Amphictinae Winge, 1895
   • Amphictis Pomel, 1853
    • Amphictis borbonica Viret, 1929
    • Amphictis ambigua (Gervais, 1872)
    • Amphictis milloquensis (Helbing, 1928)
    • Amphictis antiqua (de Blainville, 1842)
    • Amphictis schlosseri Heizmann & Morlo, 1994
    • Amphictis prolongata Morlo, 1996
    • Amphictis wintershofensis Roth, 1994
    • Amphictis cuspida Nagel, 2003
    • Amphictis timucua Baskin, 2017[13]
  • Nënfamilia †Simocyoninae Dawkins, 1868
   • Actiocyon Stock, 1947
    • Actiocyon parverratis Smith et al., 2016[14]
    • Actiocyon leardi Stock, 1947
   • Alopecocyon Camp & Vanderhoof, 1940
    • Alopecocyon getti Mein, 1958
    • Alopecocyon goeriachensis (Toula, 1884)
   • Protursus Crusafont & Kurtén, 1976
    • Protursus simpsoni Crusafont & Kurtén, 1976
   • Simocyon Wagner, 1858
    • Simocyon primigenius (Roth & Wagner, 1854)
    • Simocyon diaphorus (Kaup, 1832)
    • Simocyon batalleri Viret, 1929
    • Simocyon hungaricus Kadic & Kretzoi, 1927
    • Simocyon sp. (Wang et al., 1998)
  • Nënfamilia Ailurinae J. E. Gray, 1843
   • Magerictis Ginsburg et al., 1997
    • Magerictis imperialis Ginsburg et al., 1997
   • Pristinailurus Wallace & Wang, 2004
    • Pristinailurus bristoli Wallace & Wang, 200 – Panda e Bristolit
   • Parailurus Schlosser, 1899
    • Parailurus hungaricus Kormos, 1935 – Panda hungareze
    • Parailurus anglicus (Dawkins, 1888) – Panda angleze
    • Parailurus baikalicus Sotnikova, 2008 – Panda e Baikalit
    • Parailurus sp. (Sasagawa et al., 2003) – Panda japoneze
    • Parailurus sp. (Tedford & Gustafson, 1977) – Panda amerikane
    • Parailurus sp. (Morlo & Kundrát, 2001) –Panda e Včeláre
   • Ailurus F. Cuvier, 1825
    • Ailurus styani Thomas, 1902 – Panda e kuqe kineze
    • Ailurus fulgens F. Cuvier, 1825 – Panda e kuqe e Himalajave

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c Mayr, E (1986). "Uncertainty in Science: is the Giant panda a bear or a raccoon?". Nature. 323 (6091): 769–771. doi:10.1038/323769a0. PMID 3774006. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b Roberts, MS; Gittleman, JL (1984). "Ailurus fulgens". Mammalian Species. American Society of Mammalogists. 222 (222): 1–8. doi:10.2307/3503840. JSTOR 3503840. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Zhang, YP; Ryder, OA (1993). "Mitochondrial DNA sequence evolution in the Arctoidea". PNAS. 90 (20): 9557–9561. doi:10.1073/pnas.90.20.9557. PMC 47608. PMID 8415740. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Slattery JP; O'Brien, SJ (1995). "Molecular Phylogeny of the Red Panda (Ailurus fulgens)". J. Hered. 86 (6): 413–422. doi:10.1093/oxfordjournals.jhered.a111615. PMID 8568209. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Su, Bing; Yunxin Fu; Yingxiang Wang; Li Jin; Ranajit Chakraborty (2001). "Genetic Diversity and Population History of the Red Panda (Ailurus fulgens) as Inferred from Mitochondrial DNA Sequence Variations". Molecular Biology and Evolution. 18 (6): 1070–1076. doi:10.1093/oxfordjournals.molbev.a003878. PMID 11371595. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Li, Wen-Hsiung (2007). Molecular Evolution. Sinauer Associates. ISBN 978-0-87893-480-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Stampa:Page needed
 7. ^ Flynn, John J.; Nedbal, Michael A.; Dragoo, Jerry W.; Honeycutt, Rodney L. (1 nëntor 2000). "Whence the Red Panda?" (PDF). Molecular Phylogenetics and Evolution. 17 (2): 190–99. doi:10.1006/mpev.2000.0819. ISSN 1055-7903. PMID 11083933. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 13 prill 2018. Marrë më 11 shkurt 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ McKenna, MC; Bell SK (1997). Classification of Mammals Above the Species Level. Columbia University Press. ISBN 9780231528535. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Stampa:Page needed
 9. ^ Peigné, S.; M. Salesa; M. Antón; J. Morales (2005). "Ailurid carnivoran mammal Simocyon from the late Miocene of Spain and the systematics of the genus" (PDF). Acta Palaeontologica Polonica. 50: 219–238. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Salesa, M.; M. Antón; S. Peigné; J. Morales (2006). "Evidence of a false thumb in a fossil carnivore clarifies the evolution of pandas". Proceedings of the National Academy of Sciences. 103 (2): 379–382. doi:10.1073/pnas.0504899102. PMC 1326154. PMID 16387860. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Wallace, SC; Wang, X (2004). "Two new carnivores from an unusual late Tertiary forest biota in eastern North America" (PDF). Nature. 431 (7008): 556–559. doi:10.1038/nature02819. PMID 15457257. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Morlo, Michael; Peigné, Stéphane (2010). "Molecular and morphological evidence for Ailuridae and a review of its genera". Carnivoran Evolution: New Views on Phylogeny, Form, and Function. fq. 92–140. doi:10.1017/CBO9781139193436.005. ISBN 978-0-521-73586-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Jon A. Baskin (2017). "Additional carnivorans from the early Hemingfordian Miller Local Fauna, Florida". Journal of Vertebrate Paleontology. 37 (2): e1293069. doi:10.1080/02724634.2017.1293069. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Kent Smith; Nicholas Czaplewski; Richard Cifelli (2016). "Middle Miocene carnivorans from the Monarch Mill Formation, Nevada". Acta Palaeontologica Polonica. 61 (1): 231–252. doi:10.4202/app.00111.2014. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)