Ajsel Kujoviç

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ajsel Kujoviq
Të dhënat personale
Data e lindjes1 mars 1986
Vendi i lindjesBellopoja, RSF Jugosllavia
Gjatësia1.96 m
PozicioniSulmues
Karriera në rini
1994–1999Klippans FF
2000–2004Landskrona BoIS
2004–2006Feyenoord
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2005–2006Feyenoord0(0)
2006–2010Halmstads BK64(7)
2011Landskrona BoIS24(7)
2012Höganäs BK14(9)
2015Varbergs BoIS12(0)
2015Åtvidabergs FF10(0)
2016–2017Varbergs BoIS0(0)
Ekipi kombëtar
2006–2008Suedia U213(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Ajsel Kujoviq (Cirilik: Ајсел Кујовић; lindi më 1 mars 1986) është ish-futbollisteë suedezë me prejardhje boshnjake dhe malazeze, i cili ka luajtur si sulmues.[1] Ai është vëllai i madh i Emir Kujoviq, i cili është poashtu futbollistë.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kujoviq filloi karrierën e tij në moshën 8 vjeçare duke luajtur për Klippans FF. Në vitin 2000, ai u zhvendos në Landskrona BoIS dhe pastaj nënshkroi për klubin holandez Feyenoord në vitin 2004.[2] Sidoqoftë, në vitin 2006 ai u rikthye në Suedi ku nënshkroi për Halmstads BK.[3] Më 3 nëntor 2009 Halmstas BK njoftoi se ata nuk do të vazhdojnë kontratën e tij dhe ai e la klubin.[4]

Për sezonin 2011 Kujoviq nënshkroi për Landskrona BoIS, ku ai qëndroi për një sezon. Kujović la Landskrona dhe për disa kohë ai për pak nënshkroi për klubin bullgarian Lokomotiv Plovdiv, por dështoi pasi që Kujoviq u detyrua të kërkoj për një tjetër klub dhe përfundimisht nënshkroi për Höganäs BK.[5]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Officiellt: Ajsel Kujovic avslutar elitkarriären Arkivuar 9 shkurt 2018 tek Wayback Machine‚ fotbolltransfers.com, 19 January 2018
  2. ^ "Swedish starlet joins Feyenoord". UEFA.com. 27 mars 2004. Marrë më 2008-04-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Ajsel Kujovic klar för HBK". HBK.se. 22 korrik 2006. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2007-12-15. Marrë më 2008-06-28. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "HBK-duo lämnar". HBK.se. 3 nëntor 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2012-03-25. Marrë më 2009-11-17. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Ajsel dyker upp i Höganäs". hd.se. 17 prill 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2013-04-18. Marrë më 2012-09-22. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)