Akademia Detare e Shteteve të Bashkuara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kreshta e Akademisë Detare të Shteteve të Bashkuara.

Akademia Detare e Shteteve të Bashkuara (USNA, Navy, ose Annapolis) është një akademi shërbimi federal në Annapolis, Maryland. Ajo u krijua më 10 tetor 1845 gjatë mandatit të George Bancroft si Sekretar i Marinës. Akademia Detare është e dyta më e vjetër nga 5 akademitë e shërbimit të SHBA dhe ajo edukon ndërmjetës për shërbim në trupat e oficerëve të Marinës së Shteteve të Bashkuara dhe Trupave Detare të Shteteve të Bashkuara. Kampusi prej 338 hektarësh ndodhet në territorin e dikurshëm të Fort Severn në bashkimin e lumit Severn dhe gjirin Chesapeake në kontenë Anne Arundel, 53 km në lindje të Uashingtonit, DC dhe 42 km në juglindje të Baltimores. I gjithë kampusi, i njohur në gjuhën e folur si Oborri, është një pikë referimi Historike Kombëtare dhe shtëpia e shumë vendeve historike, ndërtesave dhe monumenteve. Ai zëvendësoi Azilin Detar të Filadelfias në Filadelfia që kishte shërbyer si Akademia e parë Detare e Shteteve të Bashkuara nga 1838 deri në 1845 kur Akademia Detare u formua në Annapolis.[1]

Kandidatët për pranim në përgjithësi duhet të aplikojnë drejtpërdrejt në akademi dhe të aplikojnë veçmas për një emërim, zakonisht nga një anëtar i Kongresit. Studentët janë oficerë në trajnim me gradën e mesit. Shkollimi për ndërmjetësit financohet plotësisht nga Marina në këmbim të një detyrimi shërbimi aktiv pas diplomimit. Përafërsisht 1200 "plebe" (një shkurtim i fjalës së lashtë romake plebeian) hyjnë në akademi çdo verë për verën rigoroze të Plebeve. Rreth 1000 ndërmjetës të diplomuar. Të diplomuarit janë emëruar ose si flamurtarë në Marinën ose nëntogerë në Trupat e Marinës, por një numër i vogël gjithashtu mund të emërohen si oficerë në shërbime të tjera të SHBA-së dhe në shërbimet e vendeve aleate. Akademia Detare e Shteteve të Bashkuara ka disa nga të diplomuarit më të paguar në vend sipas pagës fillestare.[2] Programi akademik jep një diplomë Bachelor të Shkencave me një program mësimor që vlerëson performancën e ndërmjetësve sipas një programi të gjerë akademik, performancës së udhëheqjes ushtarake dhe pjesëmarrjes së detyrueshme në atletikën konkurruese. Nga ndërmjetësit kërkohet t'i përmbahen konceptit të nderit të akademisë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Toll Brothers. "History Meets Modern Luxury". Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Colleges with the highest-paid grads". CNN. 10 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 20 shtator 2020. Marrë më 3 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)