Akademia Evropiane e Filmit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Akademia Evropiane e Filmit është një grup kineastësh evropianë që mblidhen në Berlin me rastin e prezantimit të parë të Çmimeve Evropiane të Filmit në nëntor 1988.

Çdo vit, Akademia Evropiane e Filmit nderon filmat dhe kineastët me Çmimet Evropiane të Filmit. Ceremonia zhvillohet çdo vit çift në një qytet të ndryshëm evropian dhe çdo vit në Berlin.

Akademia Evropiane e Filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Akademia, fillimisht me emrin Shoqëria Evropiane e Kinemasë. u themelua nga regjisori suedez Ingmar Bergman, si dhe 40 kineast nga e gjithë Evropa, mes tyre Bernardo Bertolucci, Claude Chabrol, Dušan Makavejev, István Szabó dhe Wim Wenders . Bergman u bë presidenti i parë, [1] dhe Wenders u zgjodh kryetar. [1] Një vit më vonë, Shoqata Evropiane e Kinemasë u riemërua në Akademia Evropiane e Filmit dhe u regjistrua si një shoqatë jofitimprurëse.

Në 1996, Wenders mori presidencën nga Bergman, [2] dhe producenti britanik Nik Powell u zgjodh kryetar. [1] Bordi i akademisë përbëhet nga anëtarë që përfaqësojnë pjesë të ndryshme të Evropës. Anëtarët e Bordit zgjidhen për një periudhë 2-vjeçare, me një periudhë maksimale prej 3 periudhash. Mbledhjet e bordit zhvillohen 3 herë në vit, njëra prej të cilave në Berlin, ku ka selinë e akademisë. [3]

Regjisori veteran polak Agnieszka Holland u zgjodh presidentja e tretë e Akademisë Evropiane të Filmit në 2021, me producentin irlandez-britanik të filmit Mike Downey të zgjedhur kryetar në 2020.

Në bazë të një vendimi të asamblesë së përgjithshme, numri i anëtarëve, i kufizuar fillimisht në 99, është lejuar të zgjerohet. Ka ardhur vazhdimisht në rritje dhe ka arritur në 4,225 që nga dhjetori 2021. Akademia punon në kontakt të ngushtë me institucionet dhe organizatat që formojnë shtyllën kurrizore të industrisë evropiane të filmit. 

Struktura e organizatave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • President: Agnieszka Holland (që nga viti 2021)
 • Kryetar i bordit: Mike Downey (që nga viti 2020)
 • CEO dhe drejtor: Matthijs Wouter Knol (që nga viti 2021)
 • Zëvendëskryetarët: Rebecca O'Brien, Ada Solomon [4]
 • Anëtarët aktualë të bordit: Graziella Bildesheim, Bettina Brokemper, Virginie Devesa, Joana Domingues, Marta Donzelli, Ildikó Enyedi, Nina Hoss, Mike Goodridge, Baltasar Kormákur, Christophe Leparc, Leontine Petit, Antonio Saura, Katriel Schaverry, Joanna Szymańska. [4]
 • Anëtarë nderi të bordit: Sir Ben Kingsley, István Szabó
 • Ish anëtarë nderi të bordit: Dušan Makavejev, Jeanne Moreau [4]

Anëtarët për shtet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Gjermania 532
 • MB 321
 • Franca 279
 • Italia 256
 • Spanja 236
 • Danimarka 185
 • Polonia 142
 • Holanda 107
 • Suedia 103
 • Belgjika 97
 • Zvicra 92
 • Izraeli 84
 • Austria 83
 • Finlanda 70
 • Irlanda 69
 • Republika Çeke 58
 • Norvegjia 58
 • Greqia 55
 • Hungaria 53
 • Rusia 49
 • Islanda 48
 • Bullgaria 40
 • Rumania 32
 • Serbia 31
 • Kroacia 27
 • Kosova 23
 • Estonia 21
 • Sllovenia 21

Të listuara janë të gjitha vendet me më shumë se 20 anëtarë të Akademisë Evropiane të Filmit. Akademia Evropiane e Filmit është aktive dhe ka anëtarë në 52 vende, duke përfshirë ato në Evropën gjeografike, si dhe në Izrael dhe Palestinë .

Financimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Akademia Evropiane e Filmit financohet kryesisht nga Stiftung Deutsche Klassenlotterie Berlin (Lotaria Kombëtare Gjermane), Ministri i Shtetit Gjerman për Kulturën dhe Median dhe Medienboard Berlin-Brandenburg. Prezantimi i Çmimeve Evropiane të Filmit financohet në mënyrë të pavarur nga akademia. E themeluar në vitin 2006 për të prodhuar ceremoninë e Çmimeve Evropiane të Filmit për televizionin, European Film Academy Productions (ish EFA Productions) gGmbH është ekipi i prodhimit të brendshëm dhe është një kompani filial i Akademisë Evropiane të Filmit eV Çmimet Evropiane të Filmit mbështeten nga klientët nga industria ndërkombëtare e filmit.

Ndryshimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2021, Akademia Evropiane e Filmit përmbahet nga përdorimi i shkurtesës "EFA" dhe në vend të kësaj i referohet vetes duke përdorur emrin e saj të plotë ose formën e shkurtër "academy". Ajo ka riformuar identitetin e saj korporativ duke ngritur një infrastrukturë të re dixhitale dhe duke prezantuar një logo të re në gusht 2021. Logoja është projektuar nga agjencia polake e dizajnit Huncwot.

Programi vjetor i akademisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë gjithë vitit, Akademia Evropiane e Filmit nis dhe merr pjesë në një sërë aktivitetesh që kanë të bëjnë me politikën e filmit, si dhe me aspektet ekonomike, artistike dhe trajnuese. Programi përfshin konferenca, seminare dhe seminare, me një qëllim të përbashkët që të ndërtohet një urë lidhëse midis krijimtarisë dhe industrisë. Disa nga ngjarjet e akademisë janë bërë një institucion për takime brenda komunitetit evropian të filmit. Disa nga këto ngjarje janë:

Iniciativa e Filmit të Shkurtër
Një nismë nga Akademia Evropiane e Filmit në bashkëpunim me pesëmbëdhjetë festivale në të gjithë Evropën. Në secilin prej këtyre festivaleve, një juri e pavarur prezanton një nga filmat e shkurtër evropianë në konkurrencë me një nominim në kategorinë e filmave të shkurtër të Çmimeve të Filmit Evropian.
Një e diel në vend
Një takim i veçantë fundjave mes rreth 10 kineastësh të rinj evropianë dhe disa anëtarëve të njohur të Akademisë Evropiane të Filmit. Atmosfera private e këtyre mbledhjeve garanton një shkëmbim idesh dhe eksperience që shkon përtej rezultateve të seminareve të zakonshme.
Konferenca dhe Seminare
Një seri konferencash të iniciuara dhe/ose të mbështetura nga Akademia Evropiane e Filmit për të diskutuar se çfarë është filmi evropian, si po ndryshon dhe ku po shkon.
Klasat Master
Këto klasa ofrojnë mundësi trajnimi për talentet e rinj, duke kombinuar trajnimin teorik dhe praktik. Lista e profilit të lartë të ish-mjeshtrave përfshin profesionistë të filmit si Jean-Jacques Annaud, Jan De Bont, Henning Carlsen, André Delvaux, Bernd Eichinger, Krzysztof Kieślowski, Jiří Menzel, Tilda Swinton, Istvóigert Ts, István Weellke, Hark, Allan Starski dhe Anthony Dod Mantle .

Çmimet Evropiane të Filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Theatre des Westens në Berlin ishte vendi i parë i Çmimeve Evropiane të Filmit në 1988

Ceremonia vjetore e Çmimeve Evropiane të Filmit (e njohur si FELIX deri në vitin 1997) është aktiviteti më i profilit të lartë i Akademisë Evropiane të Filmit. Akademia me çmimet ndjek këto synime: tërheqjen e interesit të publikut për kinemanë evropiane, promovimin e cilësive të saj kulturore dhe artistike dhe rikthimin e besimit të publikut në vlerën e saj argëtuese. Për t'i vënë në praktikë këto ide, Çmimi i Zgjedhjes së Popullit u shtua si një kategori e re në 1997. Që nga viti 2020, Çmimi i Zgjedhjes së Popullit u bashkua me Çmimin Lux të Parlamentit Evropian në iniciativën e përbashkët LUX Audience Award. Të nominuarit për Çmimin e Audiencës LUX janë shpallur gjatë ceremonisë së Çmimeve Evropiane të Filmit. Pas kësaj organizohen shfaqje të filmave të nominuar për publikun në disa qytete evropiane.

Anëtarët e Akademisë Evropiane të Filmit marrin pjesë aktive në procedurat e përzgjedhjes, nominimit dhe dhënies së çmimeve për Çmimet Evropiane të Filmit.

Duke u zhvilluar në fundjavën e dytë të dhjetorit, European Film Awards janë të parat në sezonin e çmimeve ndërkombëtare. Shumica e të nominuarve dhe fituesve të Çmimeve Evropiane të Filmit gjenden në muajt në vijim mes të nominuarve dhe fituesve të Golden Globes ose Oscars . Në vitet e kaluara, producentët dhe distributorët evropianë theksuan vazhdimisht se një nominim ose fitim në European Film Awards kishte një ndikim pozitiv në shanset që filmat e tyre të fitonin çmime të mëtejshme ndërkombëtare, si një Golden Globe ose një Oscar.

Ngjarjet e shiritit anësor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë gjithë vitit, akademia organizon një program anësor me rastin e Çmimeve Evropiane të Filmit. Fillimisht, kjo ishte një fundjavë me panele diskutimesh dhe konferenca në qytetin ku do të zhvillohej ceremonia e Çmimeve. Në këto ngjarje, metodat e prodhimit për mijëvjeçarin e ri u diskutuan në konferencë (Berlin 1999), ose kineastët evropianë me reputacion ndërkombëtar (midis tyre, Wim Wenders, Liv Ullmann, Tom Tykwer, Dominik Moll, Pavel Lungin, Maria de Medeiros ) si si dhe komisionerja e atëhershme e BE-së Viviane Reding mbajti fjalime shumë personale dhe vizionare mbi rolin artistik, kulturor dhe social të kinemasë përpara 800 të ftuarve në Theatre de l'Odéon në Paris, ku u mbajt konferenca "E LA NAVE VA - Për një Energjia e Re në Kinemanë Evropiane” u mbajt (2000). Ndryshime të rëndësishme në programin vjetor u prezantuan në vitin 2021.

Muaji i Filmit Evropian[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2022, Akademia Evropiane e Filmit organizon çdo vit organizimin "Muaji i Filmit Evropian". Ky program nxjerr në pah filmat evropianë në muajin para Çmimeve të Filmit Evropian, si në kinematë evropiane, në televizion, ashtu edhe në bashkëpunim me platformat e transmetimit. Një edicion pilot i Muajit të Filmit Evropian u zhvillua në Berlin në vitin 2021. Edicioni i parë zyrtar i Muajit të Filmit Evropian u lançua në nëntor 2022 në Festivalin e Filmit Evropian të Seviljes dhe u zhvillua njëkohësisht në një sërë qytetesh evropiane.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c "European Film Academy | History". The European Film Academy. Marrë më 5 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Rossberg, O., and C. Rogers. "Biography." Wim Wenders. 1 2001. Wim Wenders Productions. 14 February 2008 "Biography / Wim Wenders - the Official Site". Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2008. Marrë më 14 shkurt 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
 3. ^ "European Film Academy". The European Film Academy. Marrë më 5 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b c "European Film Academy | Board & Structure". The European Film Academy. Marrë më 12 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]