Jump to content

Akademia Malazeze e Shkencave dhe e Arteve

Coordinates: 42°26′36″N 19°16′15″E / 42.44333°N 19.27083°E / 42.44333; 19.27083
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Akademia Malazeze e Shkencave dhe e Arteve
Crnogorska Akademija Nauka i Umjetnosti
ShkurtesaCANU
Formuar më1973
LlojiAkademi kombëtare
SeliaMali i Zi Podgorica, Mali i Zi
Anëtarësia
31 anëtar
Kryetar
Dragan Vukčević
PërkatësitëInternational Council for Science (ICSU)
Faqja në internetcanu.org.me

Akademia Malazeze e Shkencave dhe e Arteve (Malazezisht: Црногорска академија и наука умјетности; Crnogorska akademija nauka i umjetnosti ose CANU) është institucioni më i rëndësishëm shkencor në Mali të Zi.

Ajo u themelua në vitin 1973 si Shoqata Malazeze për Shkenca dhe Arte (Crnogorsko društvo za nauku i umjetnost) ndërsa emrin e saj aktual e mori në vitin 1976. Ajo tani ka 40 anëtarë (akademikë) në tri departamente: shkencat natyrore, shkencat humane dhe art.

CANU shpesh është konsideruar dhe përshkruar si një institucion pro-serb në Mal të Zi, pasi akademia parashtronte tezën e prejardhjes etnike serbe të kombit Malazezë. Në kundërshtim me këtë, një grup intelektualësh formuan Akademinë Duklane të Shkencave dhe të Arteve (Dukljanska akademija nauke i umjetnosti - DANU) në vitin 1997, e regjistruar si një organizatë jo-qeveritare, në një përpjekje për t'iu kundërvënë akademisë zyrtare proserbe.

Mes reformës kushtetuese të vitit 2007 CANU kishte rezistuar standardizimin e Gjuhës malazeze duke mbështetur interpretimin sipas të cilit Gjuha malazeze është një dialekt i gjuhës serbe.[1] Disa prej anëtarëve të shquar të Akademisë kanë marrë pjesë aktive në fushatën kundër pavarësisë së Malit të Zi në referendumin për pavarësi të organizuar në vitin 2006. Kryetari i Akademisë Momir Đurović në vitin 2007 ka kontaktuar me anëtarët e opozitës politike proserbe, dhe kishte vizituar selinë e Partisë Popullore Serbe dhe liderin e saj Andrija Mandić gjatë negociatave për gjuhë-emërtimin në kushtetutën e re. Akademia po ashtu ka kritikuar Malin e Zi për vendimin e qeverisë për të njohur Kosovën pas shpalljes së pavarësisë së saj në vitin 2008.

Megjithatë, në vitin 2015 të dy akademitë (DANU dhe CANU), u bashkuan në një organizim të vetëm zyrtar, shkencor e institucional në Mal të Zi.[2]

Në maj të vitit 2016, mjetet e informimit publik dhe portalet e ndryshme informative njoftuan se Akademia Malazeze e Shkencave dhe e Arteve, këtë vit, ka publikuar “Fjalorin e gjuhës popullore e letrare malazeze, 1" ku mes tjerash theksohet se gjoja shqiptarët qenkan ata që kanë bërë asimilimin e popujve sllavë, gjë e cila shkaktoi reagim të ashpër të personaliteteve të shquara shqiptare, në Mal të Zi, Shqipëri, Kosovë, Maqedoni e gjetiu.[3][4][5] Më vonë, përfaqësues të autoriteteve malazeze njoftuan se Akademia është e gatshme për rishikimin dhe korrigjimin e lëshimeve eventuale në Fjalor ... por kurrsesi nuk do ta tërheqin ate.[6]

Anëtarësia e saj përfshinë:

 • Piktorët Vojo Stanić, Milos Vusković dhe Aleksandar Prijić,
 • Fituesit e Medaljes Oscar, animatori Dushan Vukotić,
 • Shkrimtarët Mihailo Lalić, Radovan Zogoviq dhe Qamil Sijariq,
 • Historianin e artit Pavle Mijović
 • Fizikani Dragiša Ivanović.

Lista e presidentëve të Akademisë Malazeze të Arteve dhe të Shkencës:

 • Historiani Branko Pavićević ( lindur në vitin 1922) (1973-1981),
 • Ekonomisti Branislav Šoškić ( lindur në vitin 1922) (1981-1985),
 • Ekonomisti Mirčeta Ðurović ( lindur më 1924) (1985-1989),
 • Kirurgu Dragutin Vukotić ( lindur më 1924) (1989-2001),
 • Inxhinieri Momir Ðurović ( lindur më 1941) (2002-2016)
 • Juristi Dragan Vukčević ( lindur më 1958) (2016-vazhdon)

Departamenti i Shkencave të Natyrës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët e rregullt

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Ranislav Bulatović
 • Momir Đurović
 • Milojica Jaćimović
 • Gordan Karaman
 • Vlado Lubarda
 • Milorad Mijušković
 • Ljubiša Stanković (Nënkryetar)
 • Milinko Šaranović
 • Vučina Šćekić
 • Perko Vukotić
 • Dragan Vukotić
 • Petar Vukoslavčević
 • Sllobodan Backović
 • Svetomir Ivanović

Anëtarët e jashtëzakonshëm

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Predrag Miranović
 • Goran Nikolić
 • Igor Đurović
 • Svjetlana Terzić

Anëtarët korrespondent

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Ljubomir Berberović
 • Milan Dragović
 • George Duka
 • Boris Gusev
 • Farudin Hodža
 • Dushan Kosović
 • Veselin Perić
 • Ljubiša Rakiqin
 • Viktor Antonovič Sadovničij
 • Ivo Šlaus
 • Felix Unger

Departamenti i Shkencave Sociale

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët e rregullt

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Miomir Dašić
 • Zoran Lakić
 • Dragutin Leković
 • Branko Pavićević
 • Vlado Strugar
 • Branislav Šoškić
 • Petar Vllahoviq
 • Dragan K. Vukčević (President)
 • Momčilo Zečević
 • Milica Kostić
 • Dragan Rrethinën (Sekretari i Përgjithshëm)
 • Đorđe Borozan (Nënkryetar)

Anëtarët e jashtëzakonshëm

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Zoran Rašović
 • Veselin Vukotić

Anëtarët korrespondent

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Ljubiša Adamovič
 • Andrej Mitroviq
 • Anatolij Pantelejevič Derevjenko
 • Pjetri Drent
 • Milorad Ekmečić
 • Džangir Abasović Kerimov
 • Evangelos Mucopulos
 • Evgenij Ljvovič Nemirovski
 • Sllobodan Perović
 • Radovan Vukadinović
 • Jaime Gil Aluja

Departamenti i Arteve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët e rregullt

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Zharko Đurović
 • Dragan Karadžić
 • Anka Burić
 • Branislav Ostojić
 • Olga Perović
 • Vojislav Stanić
 • Rajko Vujičić
 • Čedo Vuković

Anëtarët e jashtëzakonshëm

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Nenad Vuković
 • Pavle Pejović
 • Niko Martinović
 • Zharko Mirković
 • Zuvdija Hodžić

Anëtarët korrespondent

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Marko Mušić
 • Cvetan Grozdanov
 • Radomir Ivanović
 • Petar Omčikus
 • Asim Peco
 • Milivoj Solar
 1. ^ "Kopje e arkivuar" (në serbisht). Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2011. Marrë më 12 gusht 2016.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 2. ^ http://www.novosti.rs/vesti/planeta.300.html:541349-Ode-DANU-u-CANU
 3. ^ Fjalori malazez provokim për shqiptarët[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur] Vizituar më 12.8.2016.
 4. ^ Akademia Malazeze e Shkencave dhe e Arteve fyen shqiptarët Vizituar më 12.8.2016.
 5. ^ Akademia e Malit të Zi ta tërheq Fjalorin e turpshëm Arkivuar 26 maj 2016 tek Wayback Machine Vizituar më 12.8.2016.
 6. ^ Becanovic: I would rather set myself on fire than withdraw the dictionary Arkivuar 3 korrik 2016 tek Wayback Machine Vizituar më 12.8.2016.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]