Akademia Dokleane e Shkencave dhe e Arteve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Akademia Dokleane e Shkencave dhe e Arteve
Doclean Academy of Sciences and Arts
ShkurtesaDANU
Formuar më1998
LlojiAkademi Kombëtare
QëllimiShkencë, Art
SeliaPodgorica, Mali i Zi
Kryetar
Sreten Perović[1]

Akademia Dokleane e Shkencave dhe e Arteve (malazezisht: Dukljanska akademija nauka i umjetnosti, DANU; latine Akademia Dioclitiana Scientiarum et Artium)[2] është një bashkim i akademikëve në Mal të Zi.[3] Ajo është quajtur sipas shtetit mesjetar të Dukles, si paraardhësi historik i shtetit modern të Malit të Zi. DANU nuk është e vetmja akademi në vend, pasi që krahas saj vepron edhe Akademia Malazeze e Shkencave dhe e Arteve (CANU) si akademi e vetme kombëtare, e njohur ndërkombëtarisht.[4]

Akademia ishte krijuar në vitin 1998 nga studiues të cilët konsideronin se CANU kishte rënë nën ndikimin e Serbisë dhe të nacionalizmi serb dhe se CANU në fakt ishte shndërruar në një degë të Akademisë Serbe të Shkencave dhe të Arteve - ASASH, dhe në këtë mënyrë deshën të krijonin një Akademi të pavarur të Malit të Zi.[1][5]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

DANU jep këto çmime:

 • Shën Vladimiri i Duklës - Çmim i cili jepet për arritje jetësore.
 • Sclavorum Regnum - Çmim i cili jepet për arritjet shkencore
 • Lesendro - Çmim i cili jepet për arritjet në letërsinë malazeze
 • Njegoshi - Çmim i cili jepet për arritjet brenda Akademisë dhe në promovimin e shkencave dhe arteve në Malit të Zi.

Anëtarë të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Jevrem Brkoviq, shkrimtar
 • Bozho Nikolliq, inxhinier
 • Zuvdija Hoxhiq, shkrimtar
 • Radmilla Vojvodiq, dramaturg, drejtor
 • Dimitrije Popoviq, piktor
 • Radovan Radonjiq, shkencëtar politik
 • Radoje Pajoviq, historian
 • Sherbo Rastoder, historian
 • Boshko Odalloviq, piktor
 • Rajko Todoroviq Todor, piktor
 • Mlladen Lompar, shkrimtar
 • Sreten Asanoviq, shkrimtar
 • Bllagota Mitriq, jurist
 • Nebojsha Vuçiniq, avokat
 • Miodrag Peroviq, skulptor
 • Sreten Peroviq, shkrimtar
 • Vukiq Puleviq, biolog
 • Danillo Radojeviq, historian i letërsisë
 • Branko Radojiçiq, gjeograf
 • Bozhidar Shekullarac, historian
 • Vojisllav Vulanoviq, shkrimtar
 • Sllobodan Backoviq, fizikan

Anëtarë nderi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Rumania Ion Diaconescu, aktivist politik
 • Italia Giuseppe Parodi Domenichi di Parodi, arkeolog
 • Ukraina Stanislav Dovgiy, fizicient dhe matematikan
 • Spanja Justo Jorge Padrón, poet dhe eseist
 • Maqedonia e Veriut Mateja Matevski, poet, kritik dhe eseist
 • Sllovakia Frantishek Lipka, diplomat, poet dhe përkthyes

Ish-anëtarë dhe in memoriam[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Vojisllav Nikçeviq
 • Mirko Kovaç, shkrimtar
 • Obren Bllagojeviq, (edhe anëtar i CANU dhe ASASH, President i Nderit)
 • Bozhina Ivanoviq
 • Mihajllo Kulish, MD
 • Veselin Aga Simoviq, inxhinier

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]