Albana Temali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Albana Temali lindi në 1966, Shkodër - mësuese, korrespondete, piktore, fotografe, përkthyese dhe emigrante aktive shqiptare nga ShqipëriaItali.

Pas perfundimit të studimeve të larta në Universitetin "Luigj Gurakuqi" (1987) ka punuar mësuese në shkollat e provincës dhe të qytetit të Shkodrës (1987 - 1994).

Ndodhet në Itali, që në vitin 1994. Bashkepunon me revistën italiane të modelizmit "ecomodel" që nga '96. Është korrespondete në Itali, për revistën "SHQIP", që në korrik 2004 dhe që në 2007 për gazetën "Shqiptari i Italisë, botim i "Bota shqiptare - il mondo albanese", Romë, Itali.

Ka projektuar e drejton promovimin e artistëve shqiptare nëpërmjet internetit ,në hapësirën web albacenter.it, që në 1999.

Merret me pikturë, fotografi e perkthime të letersisë artistike shqiptare në gjuhën italiane.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]