Jump to content

Albulena Kryeziu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Albulena Kryeziu (lindi më 27 gusht 1986)[1] është aktore kosovare.[2] Ajo bëri debutimin e saj më 2003 në "Debanti politik" në teatër. Ajo është e njohur për rolin e saj si Mimoza Ukaj në serialin televiziv Stinë Dashurie[3] dhe Tringa Belegu në sitcom O sa mirë.[4]

Në vitin 2016, ajo fitoi çmimin "Aktorja më e Mirë" në "Mediterranean Film Festival" në Itali[5] dhe në DC Festival, Francë.[6]

Në gusht 2016, ajo u martua me regjisorin Ilir Bokshi.[7][8] Më 25 dhjetor 2017 ajo lindi djalin e tyre, Don Bokshi.[9][10]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2005: Anatema
 • 2006: Vaska
 • 2006: Tonight Is Cancelled
 • 2007: Rikthimi
 • 2007: E dehura
 • 2009: Si Merlin
 • 2009: Shiko botën
 • 2009: Darka
 • 2010: Këpuca
 • 2010: Ashensori
 • 2010: Kodi i jetës
 • 2010: Sinner’s Pride
 • 2010: Turpi
 • 2010: Tri dritaret
 • 2011: The Wedding Tape
 • 2012: Kolona
 • 2014: Dear Nita
 • 2016: Cheating for Papers

Seriale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2003: Debanti politik
 • 2004: Lulëkuqet
 • 2005: Shi në Uerto Monte
 • 2005: Betohem se...
 • 2005: Letër nga burgu... letër në burg
 • 2005: Lumturizet
 • 2006: Sekretet e dashurisë
 • 2009: Tregimi zoologjik
 • 2010: Vdekja dhe vasha
 • 2010: Peer Gynt

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Albulena Kryeziu - Biography and Filmography". Marrë më 30 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Albulena Kryeziu - Actress Profile". Marrë më 30 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Intervistë me protagonisten e serialit "Stinë Dashurie", Mimozën" (në anglisht). Marrë më 30 korrik 2018.
 4. ^ "Lena Kryeziu: Ja pse u tërheqa nga 'O sa mirë'". Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2018. Marrë më 30 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Albulena Kryeziu, Best Actress in the Mediterranean Film Festival". Marrë më 30 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Albulena Kryeziu fiton çmimin "Best Actress" në festivalin francez" (në anglisht). Marrë më 30 korrik 2018.
 7. ^ "Albulena Kryeziu martohet me regjisorin e njohur" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2018. Marrë më 30 korrik 2018.
 8. ^ "Është martuar aktorja Albulena Kryeziu?" (në anglisht). Marrë më 30 korrik 2018.
 9. ^ "Albulena Kryeziu dhe Ilir Bokshi bëhen prindër" (në anglisht). Marrë më 30 korrik 2018.
 10. ^ "Albulena Kryeziu bëhet nënë për herë të parë". Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2018. Marrë më 30 korrik 2018.