Aleksander Gurakuqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aleksander Gurakuqi
Alexander Ritter von Goracuchi[1]
U lind në(1807-01-27)janar 27, 1807
Trieste
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Trieste
KombësiaVenetian
Emrat e tjerëAlexander Gurakuqi
ProfesioniDoctor and author
Vite aktiviteti1820-1885
Njohur përHaving published several books

Aleksandër Gurakuqi (italisht: Giovanni-Alessandro Goracuchi; Alexander Goracuchi, Trieste, 27 janar 1807 - Trieste, 3 shkurt 1887) ishte një shkencëtar, doktor dhe diplomat në Istrinë austriake të shekullit të 19-të. [2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aleksandër Gurakuqi lindi në një familje shqiptare katolike. [3] [4] [5] Veprat e tij të botuara janë shkruar kryesisht në italisht por edhe në frëngjisht, gjermanisht dhe gjuhë të tjera. [6] Ai lundroi shpesh si kirurg anijesh në udhëtime dhe ekspedita të ndryshme. [7] Gurakuqi u përfshi edhe në punët politike të Shkodrës osmane (nga e kishte prejardhjen familja e tij) si përfaqësues i Austro-Hungarisë. Ai u shpall kalorës nga Austro-Hungaria dhe u bë i njohur si Rittern von Goracuchi ose në italisht Cavaliere de Goracuchi .

Publikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Strenna per l'anno 1849. [8]
 • Dell'acqua comune e di mare. Premessi alcuni cenni sulla forza medicatrice della natura. Stud. [9]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Wiggermann, Frank (2018). Die Arena von Pola: Eine kleine Kulturgeschichte des Amphitheaters von Istrien. StudienVerlag. fq. 78. ISBN 978-3706559300. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Goracuchi, Giovanni-Alessandro cavaliere de (1839). Kranichzüge nach dem südlichen Frankreich, der ligurischen und tyrrhenischen Küste mit vorzüglicher Rücksicht auf Montpellier, Hyeres, Nizza und Pisa (në gjermanisht). Beck. Marrë më 7 prill 2020.
 3. ^ La Porta orientale (në italisht). Compagnia volontari Giuliani e Dalmati. 1946.
 4. ^ Incontrera, Oscar de (1960). Trieste e l'America: (1782-1830 e oltre) : [con documenti inediti] (në italisht). Edizioni dello Zibaldone. fq. 159. Marrë më 7 prill 2020.
 5. ^ Čolak, Nikola (1985). Regesti marittimi croati: Settecento. la pt. Navigazione nell'adriatico (v.1-2) (në italisht). Centro di studi storici croati--Venezia. fq. 22. Marrë më 7 prill 2020.
 6. ^ scienze, Società adriatica di (1999). Bollettino della Società adriatica di scienze naturali in Trieste (në italisht). La Editoriale Libraria. Marrë më 7 prill 2020.
 7. ^ Montgomery, James Eglinton (1869). Our Admiral's Flag Abroad: The Cruise of Admiral D.G. Farragut, Commanding the European Squadron in 1867-68, in the Flag-ship Franklin (në anglisht). G.P. Putnam & Son. ISBN 9780608410609. Marrë më 7 prill 2020.
 8. ^ Goracuchi, Giovanni Alessandro cavaliere de (1849). Strenna per l'anno 1849 (në italisht). Tipogr. del Lloyd Austriaco. Marrë më 7 prill 2020.
 9. ^ Goracuchi, Giovanni-Alessandro Cavaliere de (1861). Dell'acqua comune e di mare. Premessi alcuni cenni sulla forza medicatrice della natura. Studj (në italisht). Lloyd austr. Marrë më 7 prill 2020.