Aleksi Andrea

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aleksi Andrea Durrsaku
Emri Aleksi
MbiemriAndrea
Lindur më 1425
Lindur në Durrës
Vdiq më 1505
Vdiq në  ?
Kombësia shqiptar
Profesioni Ndërtimtaria
skulptura

Aleksi Andrea (Durrsaku, 1425-1505) lindi në Durrës, ishte veprues i zellshëm në disa lëmi të arkitekturës, njëherit ishte piktor dhe skulptorë që la gjurmë në kohën e rilindjes dalmatine. Karakteristikë e Aleksi Andreas ishte që në punimet e tija, shënonte mbishkrimin në të cilin shkruhej origjina e tij.

Që në rini shkoi në Split të Dalmacisë dhe aty studioi pran skulptorit Mark Troja.

Është autor i statujave të lozhës së tregtareve në Ankonë të Italisë, i 1454 afreskeve në një kishe të ishullit Arabe të Dalmacisë. Kryevepra e tij mbahet Pagëzimorja e Trogirit.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skulpturë
  • Statujat e lozhës së tregtarëve - Ankonë, Itali
  • 1454 afresket - një kishe në ishullin Arabe, Dalmaci.
  • Pagëzimorja e Trogirit

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]