Jump to content

Ali el-Kari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Faqja e parë e Përmbajtjes së Handschrift Landberg 295 në Bibliotekën Shtetërore të Berlinit, e cila ka një koleksion të madh të punës së el-Kariut

Nur ad-Din Ebu el-Hasan Ali ibn Sultan Muhammed al-Hiravi al-Kari ( Arabsht الهروي القاري  ; v. 1605/1606), i njohur si Mulla Ali el-Kari ( ملا علي القاري ) ishte një dijetar mysliman.

Ai lindi në Herat, ku mori arsimimin themelor islamik. Pas kësaj, ai udhëtoi në Mekë el-Mukarrame dhe studioi nën dijetarin Shejh Ahmed Ibn Haxher el-Hajtami Makki, dhe el-Kari përfundimisht vendosi të qëndronte në Mekë el-Mukarrame ku mësoi, vdiq dhe u varros.

Ai konsiderohet në qarqet e Hanefit [1] të jetë një nga mjeshtrat e haditheve dhe Imam i fikhut, komentit kuranor, gjuhës, historisë dhe tasavuf . Ai ishte një hafiz ( i Kur'anit ) dhe një kaligrafi i famshëm i cili shkroi një Kur'an çdo vit.

El-Kari ka shkruar disa libra, duke përfshirë komentimin el-Mirkat në Mishkat el-Masabih në disa vëllime, një komentar për dy-vëllimet e Kadi Ijadit Esh-Shifa, [2] një koment mbi Shama'il Tirmidhiu, dhe një koment me dy vëllime mbi përmbledhjen e el-Gazaliut të Ihja - s me titull Ayn al-'ilm wa zayn al-hilm (pranvera e dijes dhe stolitë e të kuptuarit). Ai gjithashtu shkroi Tohfat al-A'ali Sharh bad 'al-Amali, një ekspozitë e Qasida Bad'ul Amali. [3] [4]

Puna e tij më e njohur është një koleksion lutjesh (dua), të marra nga Kur'ani dhe Hadithi, i quajtur Hizb-ul-Azam. [5] Koleksioni është i ndarë në shtatë kapituj, duke dhënë një kapitull për çdo ditë të javës. Kjo punë nganjëherë gjendet në një koleksion me Dalail al-Khayrat .

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 1 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "kitaabun" defined multiple times with different content
  2. ^ Yedali. "شرح الشفا للقاضي عياض - القاري" – via Internet Archive. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "sharhshifa" defined multiple times with different content
  3. ^ "Mulla Ali al-Qari" Arkivuar 30 qershor 2019 tek Wayback Machine. www.sunnah.org. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "sunnah" defined multiple times with different content
  4. ^ "Tohfat al-A3ali Sharh bad' al-Amali" – via Internet Archive. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "tohfat" defined multiple times with different content
  5. ^ "EBook Hizbul Azam" – via Internet Archive. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "hizb" defined multiple times with different content