Jump to content

Alibunari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alibunar
Qytet
Kisha Ortodokse Rumune në Alibunar
Kisha Ortodokse Rumune në Alibunar
image_map e Komunës Alibunar

Alibunar (serbisht: Алибунар, rumanisht: Alibunar </noinclude>) është qytezë dhe komunë në Jug të Qarkut të Banatit në Krahinën e Vojvodinë, në Serbi. Qyteti dhe komuna Alibunar ka një popullsi prej 2,883 respektivisht 19,780 banorësh.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

gjuhën serbe, qyteti është i njohur si Alibunar (Алибунар), në gjuhën rumune , si Alibunar, në gjermanisht si Alisbrunn, në gjuhën hungareze si Alibunár, dhe në turqisht si Alipınar.

Emri i qytetit rrjedh nga fjala "bunar" ("well", në anglisht, "pus" në shqip ) dhe emrit personal islam "Ali". Sipas legjendës lokale, Alibunar u emërua sipas Ali Pashës (Ali-Paša), i cili kishte shumë bagëti dhe një pus (bunar) në këtë vend. Edhe sot, ekziston një "pus" në qytet i cili është i njohur si "Ali-Pašin bunar" ("Pusi i Ali-Pashës"). Para sundimit Osman, Alibunari ishte i njohur si "Krsturnica".

Vendbanime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Dobrica
 • Novi Kozjak
 • Ilandža
 • Seleuš (rumanisht: Seleuș

</noinclude>)

</noinclude>)

</noinclude>)

Zhvillimi historik i popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1948: 3,616
 • 1953: 3,811
 • 1961: 3,705
 • 1971: 3,951
 • 1981: 3,803
 • 1991: 3,738
 • 2002: 3,431
 • 2011: 2,883

Grupet etnike (2002)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Jovan Erdeljanović, Srbi u Banatu, Novi Sad, 1992.
 • Sllobodan Ćurčić, Broj stanovnika Vojvodine, Novi Sad, 1996.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]