Amalia Fleming

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Amalia Fleming, Zonja Fleming (mbiemri i vajzërisë Koutsouri-Vourekas; 28 qershor 1912 – 26 shkurt 1986) ishte një fizikane, aktiviste dhe politikane greke.

Fleming u lind në Kostandinopojë (Stamboll) në viti 1912. Ajo shkoi në Greqi dhe, gjatë pushtimit të Boshtit, mori pjesë në Rezistencën Kombëtare, për të cilën ajo u burgos nga Italianët. Ajo u martua me Sir Alexander Fleming në vitin 1953, por me vdekjen e tij në mars të vitit 1955 ajo ishte e ve pas më pak se dy viteve.

Ajo u kthye në Greqi në vitin 1963 dhe ishte arrestuar nga junta greke gjatë periudhës së diktaturës (1967-1974) për veprimet e rezistencës. Ajo u lirua nga burgu për shkak të problemeve shëndetësore, në vitin 1971, por i ishte hequr nënshtetësia greke dhe u dëbua. Ndërsa ishte në mërgim, ajo shkroi një "Një copë e së vërtetës," ngjarjet personale gjatë burgimit të saj, si dhe të gjykimi i Alexandros Panagoulis. Ndërsa në Londër ajo ka punuar me Melina Mercouri dhe Helen Vlachos të Kathimerini kundër juntës së kolonelëve.[1]

Fleming u kthyen në Greqi pas rënies së juntës në vitin 1974. Ajo iu bashkua PASOK-ut dhe u zgjodh në Parlamentin grek në vitin 1977, 1981 dhe të vitit 1985. Ajo gjithashtu ishte aktive në disa organizata të të drejtave të njeriut, sidomos Amnesty International, Shqetësimi Demokratik, dhe Bashkimi i të Drejtave të Njeriut.

Fleming inicioi dhe financoi ngritjen e Fondacionit Grek për Kërkime Themelore Biologjike "Alexander Fleming" (1965) e cila më vonë ishte transformuar në Qendra Kërkimore e Shkencave Biomjekësore "Alexander Fleming", një institucion qeveritar dhe jo-fitimprurës i cili është i përfshirë në mënyrë aktive në fushat e kërkimit në fushën e imunologjisë, biologjisë molekulare, onkologji gjenetike dhe molekulare.

Amalia Fleming vdiq në vitin 1986. Në të njëjtin vit një spital u themelua në Athinë dhe u emërtua me emrin e saj (tani i njohur si Spitali i Përgjithshëm Sismanogleio-Amalia Fleming).[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ RICHARD CLOGG (17 tetor 1995). "Obituary: Helen Vlachos" (në anglisht). The Independent. Marrë më 15 mars 2013. Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
  2. ^ "Information-History". Γενικό Νοσοκομείο Αττικης "Σισμανόγλειο- Αμαλία Φλέμινγκ " (në greqisht). Marrë më 13 maj 2014.